ABD'de ırkçılık skandalı! Dünyaca ünlü şirkete dava açıldı

ABD'de ırkçılık skandalı! Dünyaca ünlü şirkete dava açıldı

Amerika Birleşik Devletlerinde son senelerde yükselmeye başlayan, başta siyah tenli ve Latin Amerika orijinlilere müteveccih ırkçılık büyük skandalların yaşanmasına neden oluyor. bunun son misali…

Amerika Birleşik Devletlerinde artık kökleşmiş hale gelen ancak özellikle Trump'ın başkanlık yarıyılında tırmanışa geçen ırkçılık ülkenin bir hayli yerinde hücumlar yaşanmasına ve skandal görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Özellikle siyah tenlilere ve Latin Amerikalılara yönelen şiddetten koronavirüs pandemisinden beri Asyalılar da kısmetini alıyor.

Bu skandalla bir yenisi de Florida eyaletinin Orange County şehrine ilave edildi. Dünyaca ünlü film prodüksiyon ve dağıtım işletmeyi Universal'in Florid'daki ünlü tema parkı Universal Orlando'da yaşanan ırkçılık skandalı tenkit yağmuruna yakalanan ve hali hazırda tazminat davasına mevzu olan akılalmaz bir habere mevzu oldu.

Tema parkını ziyaret eden biri siyah tenli melez öbürü ise Latin Amerika orijinli iki aile, parkta yaşadıkları suratından Universal Orlando'ya 30 bin dolarlık tazminat davası açtı.

Skandal hadise 26 Haziran'da yaşandı. Tüm dünyada gişe rekorları kıran ve özellikle çocuklar tarafından çok beğenilen animasyon filmi Despicable Me / Deli hırsız filminin baş kişiliği "Gru" kostümü giyerek parka gelen çocukları çevrede dolaştıran ve onlara cümbüşlü dakikalar yaşatmakla mesul olan bir çalışanın biri siyah tenli melezi öbürü ise Latin Amerika orijinli olan iki çocuğa, kendisiyle hatıra resmi sürükletirlerken ırkçılık yaptığı ortaya çıktı.

Resimlerde Gru kostümü giyen ve suratı kostümün başlığıyla kapandığı için görünmeyen şahsın ABD'lı "white supremacist" başka bir deyişle beyaz ırkın üstünlüğünü korunan gruplar tarafından da kullanılan ve beyaz olmayan ırkları aşağılayan bir el hareketi yaptıkları görülüyor.

ABDde ırkçılık skandalı Dünyaca ünlü şirkete dava açıldıVakanın yaşandığı Orlando'daki Universal tema parkı 

Bu el hareketi, her fırsatta Trump idaresinden gördükleri takviyeyle caddelere dökülen ve şiddet dolu şovlar tertip eden gruplar tarafından sıkça kullanılan elin baş ve işaret parmaklarının birleştirilip ters duran bir yuvarlak yapılarak oluşturuluyor. Resimlerde yer alan şahsın elini resim sürüklettiği çocukların omuzuna koyduğu ya da onları işaret eder biçimde eliyle bu hareketi yaptığı görülüyor.

5 ve 6 yaşındaki kız çocuklarının aileleri resimleri görüp olan biteni kavrayınca firmaya çalıştırdıkları ırkçı şahsın çocuklarını manevi hasara uğrattığı bahanesiyle 30 bin dolarlık tazminat davası açtığı açılandı. Dava mazereti olarak ise çocukların 'mental işkence, saygıdeğerlik kaybı, masumluk kaybı, duygusal stres, aşağılanma ve utandırılma' gibi tazminata yol açan vaziyetlere maruz vazgeçildiği gösterildi.

Bu iğrenç hareketi yapan ırkçı çalışanın kimliği ise güvenlik bahanesiyle açıklanmadı.

: İlginize Sürükleyebilir 10 kat arkasıydı! Kayıp paranın nerede olduğu ortaya çıktıPeş peşe ihtarlar! Mecburi değilseniz dışarı çıkmayınMilyonlar bu açıklamayı bekliyor! Erdoğan duyuracak: Bayram tatili...