ABD'de korkunç tedavi ücreti! 1.7 milyon dolar

ABD'de korkunç tedavi ücreti! 1.7 milyon dolar

Meksika’da apartmanda alana gelen patlamada yaralanan Amerikan yurttaşı Alexis Hernandez'e Teksas eyaletindeki askeri sağlık kurumunda gördüğü 7 aylık rehabilitasyonun ardından hükümet tarafından…

Latin Amerika Sıhhat Sistemi koronavirüse Kovid-19 hazırlıksız tutulurken, kıtadaki sağlık kurumuların yatak ve rehabilitasyon fiyatı arzı afallamışlık yaratıyor. Amerika Birleşik Devletleri yurttaşı Alexis Hernandez, 2019 senesinde tıp öğrenimi için gittiği Meksika’nın Guadalajara şehrine taşındı. Hernandez, taşındığı konutta sıcak su için ısıtıcıyı açmaya gittiği sırada patlama alana geldi. Alevlerin binayı sardığı hadisede Hernandez’in yangından sağ kurtulmak için alevlerin arasından geçerek apartmandan çıkmayı muvaffak oldu.

SAAT SÜREN FİZİK REHABİLİTASYON VE 19 OPERASYON

Ancak, Hernandez'in yangında suratı başta olmak üzere bedeninin büyük bir kısmında alana gelen yanıkların rehabilitasyonu için Teksas eyaletinin San Antonio kentindeki Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Cerrahi Araştırma Enstitüsü’ne kaldırıldı. CBS News'e konuşan Hernandez’in rehabilitasyon sürecinde 19 operasyon ve saatlerce fizik rehabilitasyon gördüğünü ifade etti.

ABDde korkunç tedavi ücreti 1.7 milyon dolar

BÖYLE BİR ACIYLA YAŞAMAK ZORUNDA KALACAĞIMI HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM

Mevzuyla alakalı açıklamalarda bulunan Alexis Hernandez, “Yaşamım süresince asla böyle bir şey yaşamayı beklemiyordum. Böyle bir acıyla yaşamak zorunda kalacağımı hiç düşünmemiştim. Sıfırdan başlıyorum. Nasıl yürüyeceğimi, yemek besinimi, soluk alacağımı, göreceğimi, giyineceğimi, her şeyi nasıl tekerrür yapacağımı biliyorum" diye konuştu.

SIHHAT SİGORTASI REHABİLİTASYON MASRAFLARINI ÖDEMEYİ YALANLADI

Hernandez, Porto Riko’daki oturduğu konutun adresine Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı tarafından fatura sevk edildiğini ifade etti. 7 aylık rehabilitasyon giderinin 1.7 milyon dolar olduğunu bildiğinde şoke olduğunu kaydolan Hernandez, sıhhat sigortası firmasının kazanın Meksika'da yaşandığı bahanesiyle ödemeyi üstlenmeyi yalanladığını dile getirdi. Hernandez'in yarıyılın Başsavcısı William Barr ve Hazine ve Korunma Bakanlığı'na borcun bağışlanmasına müteveccih fotoğrafı müracaatlarda bulunduğu ancak,arza geri dönüş yapılmadığı bildirildi. Hernandez borcun nasıl ödeneceği mevzusunda hiç bir görüşü olmadığını kaydolarak, " Yaşanan bütün bir facia" dedi.