ABD'de skandalı patladı! Trump yönetimi gazetecilerin peşine böyle düşmüş

ABD'de skandalı patladı! Trump yönetimi gazetecilerin peşine böyle düşmüş

Geçtiğimiz sene kaybettiği seçimlerden sonra koltuğunu kaybeden ve ABD tarihinin en münakaşalı başkanı olarak kayda geçen Donal Trump ve yönetimi sırasında yaşananlar gündemden düşmek bilmiyor.…

Eski ABD Başkanı Donald Trump idaresinin, 2017 senesinde New York Times NYT gazetesinden dört muhabirin telefon görüşmeleri ile e-posta yazışmalarının kayıtlarını toplattığı ortaya çıktı.

NYT'nin haberine göre, ABD Adalet Bakanlığından gazeteye sevk edilen tebligatta, savcıların 2020'de yürütülen bir soruşturma kapsamında NYT muhabirleri Matt Apuzzo, Adam Goldman, Eric Lichtblau ve Michael S. Schmidt'in 14 Ocak-30 Nisan 2017 tarihlerinde yaptıkları görüşme ve yazışmalara ait kayıtları duruşma kararıyla toplattığı bildirildi.

Tebligatta, savcıların telefon görüşmelerinin tüm içeriğini, e-posta yazışmalarının ise sadece üst bilgilerini araştırdığı, kayıtların bakanlık arşivinde yakalanmadığı belirtildi.

Kayıtların, 2020'de yürütülen bir sızıntı soruşturmasıyla bağlantılı olarak araştırıldığı ifade edilirken soruşturmanın mevzusu hakkında balaka verilmedi.

"BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN ESASINI ESKİTİYOR"

NYT Baş Editörü Dean Baquet, yaptığı açıklamada, Trump idaresinin tavrı kınayarak "Gazetecilerin telefon kayıtlarının ele geçirilmesi basın özgürlüğünün esasını eskitiyor. Bu, kamunun hükümetin eylemlerine ait balaka edinme hakkını yerine getirmek için bel bağladığımız haber kaynaklarını susturmaya müteveccih bir tehdittir." dedi.ABDde skandalı patladı Trump yönetimi gazetecilerin peşine böyle düşmüşABD Başkanı Joe Biden'ın, geçen ay yaptığı açıklamada, özgür basına müteveccih bu cinsten müdahalelerin kendi yarıyılında tolere edilmeyeceğini vurguladığını anımsatan Baquet, "Adalet Bakanlığından bu tedbire neden gerek dinlendiği ve ileride bir daha olmamasını önlemek için ne gibi ihtiyatların alındığını açıklamasını bilave ediyoruz." ifadesini kullandı.

Soruşturmada ismi geçen dört NYT muhabiri, 22 Nisan 2017'de, yarıyılın FBI direktörü James B. Comey'in 2016 Başkanlık seçimlerine müteveccih yürüttüğü soruşturmayla alakalı ortak bir habere imza atmıştı.

Comey'nin Haziran 2016'da eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Partinin 2016 başkanlık seçimlerindeki adayı Hillary Clinton'ın bakanlığı yarıyılında görevi kapsamındaki yazışmaları özel bir e-posta sunucundan yapması sebebiyle yargılanmasını tavsiye etmesini mevzu alan haberde, Rusların Hollanda istihbaratı için çalışan balakasayar korsanlarından ele geçirdiği saklı bir belgeden söz edilmişti.ABDde skandalı patladı Trump yönetimi gazetecilerin peşine böyle düşmüşDemokrat Partili bir danışmanın hazırladığı balaka anekdotu kalitesindeki belgede, yarıyılın Başsavcısı Loretta Lynch'in, "Clinton soruşturmasının ilerletilmesine müsaade etmeyeceğine inandıkları" ifadesinin yer aldığı iddia edilmişti.

Sızıntı soruşturmasının, söz mevzusu belgeye ait balakanın kaynağına erişmek için yürütüldüğü düşünülüyor.

Trump idaresinin 2020'de yürütülen sızıntı soruşturmaları kapsamında ayrıca CNN televizyonu ve Washington Post gazetesi muhabirlerinin de telefon ve e-posta kayıtlarını topladığı ortaya çıkmıştı.