ABD'de yaşandı! Japonya hava sahasını kapattı

ABD'de yaşandı! Japonya hava sahasını kapattı

ABD merkezli United Airlines, motorunun alev alması sonrası Boeing 777 uçaklarını uçuştan çekerken Japonya da bu motora sahip uçaklara hava sahasını kapattığını duyurdu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli United Airlines, Cumartesi günü bir uçağının motorunun alev almasının hemen peşinden 24 adet Boeing 777 uçağını uçuştan çekti.

Bu 24 uçakta, Pratt & Whitney 4000 motorundan bulunuyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Federal Havacılık Dairesi incelemenin sadece Boeing 777'lerin bir bölümünde kullanılan bu motorların kendine mahsus, içi boş pervanelerine odaklanması gerektiğini izah etti.

Yapılan ilk incelemelerde motordaki iki pervanenin kırıldığı, diğerlerinin de hasar aldığı görüldü. Japonya da bu motora sahip uçaklara hava alanını kapattığını duyurdu. Hükümet ülkenin JAL ve ANA havayollarına da bu model motoru bulunan uçakları uçurmama kararını iletti.

ABDde yaşandı Japonya hava alanını kapattı

Japonya'da Aralık ayında bir JAL uçağı Naha Hava meydanı'ndan kalkışından sonra benzer bir mesele yaşayarak acil iniş yapmıştı. O uçak da Cumartesi günü AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de mesele yaşayan 26 yaşında olan uçakla aynı motoru kullanıyordu. Boeing'e göre dünya çapında bu motorun kullanıldığı 69 uçak bulunuyor.

United Airlines'a ait Denver-Honolulu seferini yapan uçakta 213 yolcu ve 10 mürettebat vardı. Uçak arızanın hemen peşinden Denver Hava meydanı'na geri döndü. Mahalli saatle Cumartesi günü öğlen yaşanan olayda yaralanan olmadığı bildirildi. Federal Havacılık Dairesi (FAA), kalkıştan kısa bir müddet sonra uçağın sağ motorunda bir arıza olduğunu izah etti.

Yolcular, kalkıştan kısa bir müddet sonra "büyük bir patlama" duyduklarını aktardı. Yolculardan David Delucia, "Uçak şiddetle sallanmaya başladı. İrtifa kaybettik ve hızla aşağı inmeye başladık" diye konuştu. Delucia, uçağın düşmesi halinde kimliklerinin belirleyebilmesi için eşiyle beraber cüzdanlarını çıkartıp ceplerine koyduklarını da sözlerine ilave etti.

ABDde yaşandı Japonya hava alanını kapattı

İnternette yayınlanan görüntülerde motordan duman çıktığı görülüyor. Uçağın içinden çekildiği söylenen bir videoda, motorun dış kabuğunun çıktığı ve yanmakta olduğu görülüyor. Jet motorlarının arıza yapmasına pek sık rastlanmıyor. Ancak pervane kanadı gibi döner bir parça ve dış kabuğun kırılması veya delinmesinden meydana gelen arızalar ara ara görülüyor.

Uçağın motoruna ait olduğu düşünülen parçalar ise havaalanına yakınlarındaki Broomfield bölgesinde hanelerin bulunduğu alana düştü. Broomfield polisi, bölge sakinlerinden parçalara dokunmamalarını istedi. Konuyla tahkikat açılacağı belirtildi. Broomfield sakini Kieran Cain, CNN'e yaptığı izahta, parçaların uçaktan düştüğünü gördüğünü ve hemen çocuklarını savunmaya almaya çalıştığını söyledi.

Cain, "Uçağın geçtiğini gördük ve büyük bir patlama duyduk. Yukarıya baktığımızda, semanda siyah bir duman vardı" dedi.

BU VİDEO ALAKANIZI ÇEKEBİLİR