ABD'de Yüksek Mahkeme'den zorunlu aşı kararı: Biden üzgün, Trump mutlu!

ABD'de Yüksek Mahkeme'den zorunlu aşı kararı: Biden üzgün, Trump mutlu!

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Duruşması Başkan Joe Biden tarafından imza atılan kararı bozdu ve büyük şirketlerde çalışanlara Covid aşısı lüzumluluğu getirilemeyeceğine hükmetti. Karar, Demokrat

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Duruşması, Başkan Joe Biden'ın büyük şirketler için getirdiği Covid aşısı zorunluluğu, çalışanları haftalık teste tabi yakalama ve dükkanında maske takma zorunluğu kararını durdurdu. Duruşma, Biden idaresinin yetkisini aştığına hükmetti.

Yüksek Duruşma, kararı 3'e karşı 6 oyla aldı. Duruşmanın tutucu aboneleri Biden idaresinin kararının durdurulmasından, liberal aboneleri ise kararın uygulanmasından yana rey kullandı.

Gözden KaçmasınSon dakika... Omicron etkisi: ABDden flaş aşı açıklamasıSon dakika... Omicron tesiri: Amerika Birleşik Devletlerinden flaş aşı açıklamasıHaberi Görüntüle

Kasım ayında açıklanan karar, 100'den fazla çalışanı olan tüm iş yerlerine içeriyordu ve 4 Ocak'ta uygulanmaya başlanmıştı.

ABDde Yüksek Mahkemeden zorunlu aşı kararı: Biden üzgün, Trump mutlu Gözden KaçmasınTwitterdan flaş hamle: Aşı karşıtı ABDli kongre üyesinin hesabı kapatıldıTwitter'dan flaş saldırı: Aşı karşıtı Amerika Birleşik Devletlerili kurultay azasının hesabı kapatıldı!Haberi Görüntüle

Takribî 84 milyon şahsı etkileyecek karar aynı zamanda, Biden idaresinin pandemiyle gayret taktiğinin çok ehemmiyetli bir ayağıydı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, geçen hafta yaptığı açıklamada, koronavirüsün Omicron varyantının ülkede süratle dağıldığına dikkati sürükleyerek, kararı sonuna kadar korunacaklarını söylemişti.

BİDEN ACIKLI, TRUMP MEMNUN

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Joe Biden, duruşmanın, bir hayli bireyin yaşamını kurtaracak aklıselimli bir siyaseti yalanlamasının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Biden'ın selefi Donald Trump duruşmayı kararı nedenine methetti. Duruşmanın, Biden yönetimi karşısında geri adım atmamasından dolayı onur dinlediklerini belirten Trump, "Gerekli aşı uygulaması ekonomiyi yerle bir edecekti" dedi.

ABDde Yüksek Mahkemeden zorunlu aşı kararı: Biden üzgün, Trump mutlu

Amerikan idaresine göre uygulamayla, koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı neticeyi takribî 6 ayda 6 bin 500 bireyin yaşamını kaybetmesi, 250 bin bireyin de sağlık kurumuna kaldırılması önlenecekti.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletlerinde Yüksek Duruşma ayrıca 4'e karşı 5 oyla devlet sağlık kurumularında sağlık çalışanları için aşı lüzumluluğu uygulamasının devamını kararlaştırdı.

Amerika Birleşik Devletlerinde şu ana kadar açıklanan toplam koronavirüs hadise rakamı 63 milyondan fazla.

ABDde Yüksek Mahkemeden zorunlu aşı kararı: Biden üzgün, Trump mutlu

Ülkede Covid-19 hastalığı neticeyi yaşamını kaybedenlerin rakamı 850 bine yanaştı.

Amerika Birleşik Devletlerinde iki doz aşı olanların oranı yüzde 63. Bu oran İngiltere'de yüzde 71, İtalya ve Fransa'da yüzde 75, Kanada'da ise yüzde 79.

Gözden KaçmasınABD ordusundan koronavirüs aşısı Tüm varyantları hedef alıyorAmerika Birleşik Devletleri ordusundan koronavirüs aşısı! Tüm varyantları hedef alıyorHaberi Görüntüle