ABD’den 500 milyon doz aşı... Koronaya karşı Marshall Planı

ABD’den 500 milyon doz aşı... Koronaya karşı Marshall Planı

Selefi Donald Trump’ın ardından Amerika Birleşik Devletleri’yi ‘dünyaya liderlik ettiği’ günlere döndürmek isteyen Joe Biden, muhtaç ülkelere 500 milyon doz aşı dağıtacak. Tasarı, Amerika Birleşik…

Beyaz Saray, dünyaya 500 milyon doz Pfizer-BioNTech aşısı dağıtacak. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın G7 Liderler Doruğu kapsamında hakikatleştirdiği İngiltere ziyareti sırasında açıkladığı tasarıya göre, ilk 200 milyon doz bu sene içinde, kalan 300 milyon ise gelecek senenin ilk yarısında takribî 100 ülkeye teslim edilmiş olacak.

AĞUSTOSTA BAŞLIYOR

Ağustos ayında başlayacak dağıtım BM liderliğinde başlatılan ve tüm ülkelerin aşıya ulaşımını kasteden Covax programı aracılığıyla yapılacak. Aşılar Amerika’da üretilecek ve takribî 1.5 milyar dolar olarak belirtilen maliyet ise bu senenin başında Amerika Birleşik Devletleri Kurultayı’nden geçen COVID-19 Teşvik Tasarıyı fonundan karşılanacak. Yetkililer, dozları alacak ülkeler için rastgele bir şart bulunmayacağını da belirtiyor.

AŞI MÜHİMMATLIĞI

Bültenini “tarihi” olarak nitelendiren Biden, “Amerika, İkinci Dünya Savaşı sırasında demokrasinin mühimmatlığı olduğu gibi, COVID-19’a karşı gayretimizde de aşıların mühimmatlığı olacak” ifadelerini kullandı. Pandeminin dünya ülkelerindeki küresel gelişmeyi yasakladığını, kararsızlığı artırdığını ve hükümetleri zayıflattığını belirten Biden, “Küresel ekonominin de derlenmeye başlaması hepimizin çıkarına. Salgını hakimiyet altına alamazsak bu olmayacak” dedi. Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin süratli aşılama programı sayesinde salgının başından bu yana en az günlük can kaybı rakamına eriştiğini ve iyileşen ekonomiyi de buna borçlu olduklarını belirterek, salgının dünyanın öbür yerlerinde devam ederken Amerika Birleşik Devletleri’nin de güvende olamayacağını söyledi. Biden’ın ardından konuşan Pfizer CEO’su Albert Bourla, “tüm ülkelerdeki insanları aşılama mesullüğünü üstlenmenin G7 ülkelerinin işi olduğunu” belirterek Amerika Birleşik Devletleri’ye “cephedeki liderliği” için teşekkür etti. Amerika Birleşik Devletleri yönetimi daha evvel, haziran sonuna kadar 80 milyon doz aşı dağıtacaklarını duyuru etmişti.

MARSHALL TASARIYI NEDİR

Amerika Birleşik Devletleri’nin o zamanki Dışişleri Bakanı George Marshall’ın ismiyle anılan Marshall Tasarıyı, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’yı yine yapılandırma programının en ehemmiyetli unsuruydu. 1948-1952 senelerinde uygulanan tasarı kapsamında aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok Avrupa ülkesine toplam 15 milyar dolarlık kaynak sağlandı.

JOHNSON’DAN ‘KUZEY İRLANDA KRİZİNDE BİDEN BASKISI’ İDDİASINA RET

SEKİZ günlük Avrupa temaslarına başlayan Biden, G7 Doruğu’nin asıllaştırılacağı İngiltere’nin Cornwall kasabasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüştü. İngiltere Başbakanlığı’ndan görüşme sonrası yapılan açıklamada, Biden ve Johnson’ın ikili ilişkilerin yanı gizeme dış siyaset mevzuları ve Brexit Uyuşması’nın parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü’nü ele aldıkları belirtildi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Johnson, Biden’ın Kuzey İrlanda Protokolü mevzusunda baskı yapıp yapmadığına ait suale “Hayır, yapmadı. Ama Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve AB’nin netlikle yapmak istediği tek bir şey var, o da barış sürecinin balansını devam etmesi” biçiminde yanıt verdi. İngiliz The Times gazetesi, Biden idaresinin İngiltere’yi Kuzey İrlanda Protokolü mevzusunda uyardığı bir metni ortaya çıkarmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’nin Londra maslahatgüzarı Yael Lempert’in Brexit Bakanı Lord Frost’a 3 Haziran’da ilettiği dokümanda İngiltere Kuzey İrlanda’da barış sürecini riske atmakla yargılanarak “güzel olmayan tavizler vermek zorunda kalsa dahi AB ile uyuşmaya” çağırılıyor. dahi’ Avrupa Birliği ile uyuşmaya çağırdığı bir metni Brexit Bakanı Lord Frost’a 3 Haziran’da ilettiğini ortaya çıkarmıştı.