ABD'den açıklama geldi! Çin'in roketi kontrolden çıktı

ABD'den açıklama geldi! Çin'in roketi kontrolden çıktı

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Güçleri Komutanlığının, Çin'e ait hakimiyetten çıkmış bir uzay roketinin, hafta sonu yeryüzüne düşmesini beklediği ve bu roketin rotasını takip etmeye devam…

Çin'e ait Long March 5B tipi roketin hakimiyetten çıkması, dünyayı alarma geçirdi.

Pentagon lafçılarından Mice Howard, roketin 8 Mayıs'ta yeryüzüne inmesini beklediklerini ve roketin rotasının Amerika Birleşik Devletleri Uzay Güçlerince takip edildiğini kaydoldu.

Howard, şu anda roketin harabelerinin bütün olarak dünyanın hangi noktasına düşeceğini öğrenmediklerini belirtirken, bunun, roketin dünyaya inmesine saatler kala hipotez edilebileceğini ifade etti.

Çin, geçen hafta kendi uzay istasyonlarının parçalarını fırlatma emeliyle bu roketi kullanmıştı.

Roket hakimiyetten çıktıktan sonra parçaların bir kısmının atmosferde yandığı ifade edilirken, 22 tonluk roketin bazı parçalarının ise mesken alanlarına düşmesinden evham ediliyor.

ABDden açıklama geldi Çinin roketi kontrolden çıktı

2024'DERİ SONRA UZAYDAKİ Türkiye Elektrik Kurumu İSTASYON OLACAK

Çin bu roketi yörüngede inşasına başladığı uzay istasyonu projesi kapsamında ateşlemişti.

Uzayda halihazırda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Rusya ve Avrupa ülkelerinin beraber çalıştığı Beynelmilel Uzay İstasyonu bulunuyor.

Ancak Beynelmilel Uzay İstasyonu’nun misyonu 2024’te sona erecek. Çin Uzay İstasyonu 2024’deri sonra yörüngedeki türkiye elektrik kurumu uzay istasyonu olacak.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşacak istasyon bitirildiğinde Rusya'nın artık etkin olmayan Mir Uzay İstasyonu ile takribî aynı ebatlarda olacak.

"Tienhı" modülünün ardından, "Vıntien" Gökleri Aramak ve "Mıngtien" Gökleri Düşlemek isimlerini taşıyan laboratuvar modülleri 2022'de uzaya gönderilecek.

Ana iskeletin oluşmasının ardından, sonraki senelerde "Şüntiyen" Gökleri Gezmek isimli uzay teleskobu ayrı bir modül olarak istasyona ilave edilecek.