ABD’den Çin’e gözdağı: Pasifik'e düzinelerce F-22 savaş uçağı gönderecekler!

ABD’den Çin’e gözdağı: Pasifik'e düzinelerce F-22 savaş uçağı gönderecekler!

Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri bu ay batı Pasifik'teki bir tatbikat için iki düzineden fazla F-22 saklı avcı uçağı yolluyor. Bu adım kulislerde Amerika Birleşik Devletleri, Çin'e gözdağı…

Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri bu ay batı Pasifik'teki bir tatbikat için iki düzineden fazla F-22 saklı avcı uçağı yolluyor.

F-22'ler, yerleşik sensör sistemlerini taşıt dışı bilgi sistemleriyle birleştiren ve kaptanlarına savaş alanının ayrıntılı bir görünümünü vermek için saklı teknolojiler kapsayan, dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olan beşinci nesil savaş jetleri olarak öğreniliyor.

Analistlerin söylediğine göre, bu güçlü jetlerin alışılmadık derecede geniş konuşlandırılması, Çin'den gelebilecek mümkün düşman bir saldırıya karşı güçlü bir ileti anlamı kapsıyor.

Hawaii'deki Pasifik Hava Güçleri, bu hafta Hawaii Milli Hava Muhafızlarından ve Alaska'daki Elmendorf-Richardson Ortak Üssü'nden takribî 25 adet F-22 Raptor'unun, Pasifik Demir Harekâtı-2021 için bu ay Guam ve Tinian adalarına konuşlandırılacağını söyledi.

Bunun yanında, Pasifik Hava Güçleri Komutanı General Ken Wilsbach CNN'e verdiği beyanatta, Pasifik Hava Güçleri işlem alanında hiç bu kadar çok Raptor'u beraber konuşlandırmamış olduklarını belirtti.

Hawaii merkezli bir korunma analisti ve Amerika Birleşik Devletleri Pasifik Komutanlığı Ortak İstihbarat Merkezi daha önceki işlem direktörü olan Carl Schuster, tatbikat için çok sayıda F-22 konuşlandırmanın, ilişkilerin Tayvan ve Güney Çin Denizi gibi Pasifik kilit noktalarında, özellikle de ilişkilerin gergin olduğu bir zamanda, Çin'e acele bir ileti kalitesinde olduğunu ifade etti.

F-22 konuşlandırmalarının sıradanda 6 ila 12 uçaktan oluştuğunu andırdıran Schuster, Pasifik Hava Güçleri’nin kısa zamanda, Çin’in şu an tüm stokunda bulunandan çok daha fazla beşinci nesil uçağı bölgeye yerleştirebileceğinin altını çizdi.

ABD’den Çin’e gözdağı: Pasifike düzinelerce F-22 savaş uçağı gönderecekler

Öte yandan Schuster, Çin hava güçlerinin takribî 20 ila 24 operasyonel beşinci nesil avcı uçağa sahip olduğunu ancak Pekin'in alanda becerilerini süratli bir biçimde geliştirdiğinin de göz arkasını edilmemesi gerektiğine sözlerine ilave etti.

Hava Güçleri istatistiklerine göre, yalnızca yarısı bakım ihtiyaçları sebebiyle rastgele bir zamanda görev yapabilecek vaziyette olmakla beraber, Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri'nin filosunda takribî 180 adet F-22 bulunuyor. Bu sebeple Amerika Birleşik Devletleri, F-22 görevinin takribî %25'ini Pacific Iron tatbikatına yollamayı tasarlıyor.

Radar tespitinden sakınma marifetlerinin gelişmişlik seviyeyi sebebiyle, F-22'lerin rastgele bir çatışmada kullanılan ilk silahlar arasında olması ve diğer görevlerinin yanı gizeme, düşmanın hava korunmasını ortadan kaldırmakla görevlendirilmesi bekleniyor.

Avustralya Hava Güçleri daha önceki subayı, şimdilerde ise Griffith Asya Enstitüsü'nde analist olan Peter Layton, Amerika Birleşik Devletleri’nin, büyük bir kriz veya savaş vaziyetinde yapacağı konuşlandırmaları etkin olarak uyguladığını belirtti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin'i oldukça ciddiye aldığını söyleyen Layton, Hava Güçlerinin pozisyonlarını geliştirdiğini ve filoların süratle değişik pozisyonlara geçebilmek için sıkı eğitimlerden geçtiğini de laflarına ekledi.

Pasifik Hava Güçleri'nden yapılan açıklamaya göre, Pacific Iron Harekâtı için Idaho'daki Mountain Home Hava Güçleri Üssü'nden 10 adet F-15 Strike Eagle avcı uçağı ve Japonya'daki Yokota Hava Üssü'nden iki C-130J Hercules nakliye uçağı, Hava Güçlerinin “Çevik Muharebe İstihdam Harekâtı” olarak adlandırdığı işlem için hava filosunu oluşturmak emeliyle F-22'lere katılacak.

Çevik Muharebe İstihdamı, Amerika Birleşik Devletleri savaş uçaklarını ve diğer savaş cephanelerini, düşman füze ataklarından galibiyetle kurtulmalarını artırmak için planlanmış takımlar.

Pacific Iron'da güçler, Kuzey Marianas'taki Tinian Beynelmilel Havaalanı, Guam'daki Won Pat Beynelmilel Havaalanı veya Andersen Hava Güçleri Üssü'nün ana pistlerinden ayrı uzak bir şerit olan Kuzeybatı Sahası gibi daha ufak, daha az gelişmiş hava limanlarından tatbikat yapacak. Tatbikatta edinilen tecrübeler ise, Batı Pasifik etrafındaki adalarda bulunan daha ufak havalimanlarından işlemlere uygulanabileceği düşünülüyor.

Yapılan açıklamada, tatbikatın "orduyu daha ölümcül, uyarlanabilir ve mukavemetli bir efor olmaya çağıran" 2018 Milli Korunma Taktiğini desteklediği belirtilirken, bu tatbikatların düşman füzelerinin yok etmesi gereken hedef sayısını artıracağı ve Amerika Birleşik Devletleri hava eforuna daha iyi savaşma talihi vereceği de ön görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri ordusu tarafından finanse edilen RAND Corp düşünce kuruluşunun 2019 tarihli bir raporu, konseptin Çin’in çoğalış gösteren marifetlerine karşı nasıl planlandığını gösteriyor.

Çin Ulus Kurtuluş Ordusu'nun "hava üslerindeki kilit hedefleri tehdit edebilecek, artan ölçüde ve nitelikte uzun erimli alıngan seyir ve balistik füzelere sahip olduğu" belirtilen raporda, uçakları daha fazla yere dağıtmanın beka maharetini artırdığı; böylece, düşmanın aynı tesiri elde etmek için daha fazla füze ateşlemek zorunda kalacağı bilgisi de yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçlerinin Çevik Muharebe maharetini göstermesinin, Çin'e güçlü bir caydırıcı sinyal yolladığını ve böylece Amerika Birleşik Devletleri’nin, bağlaşıklarında daha derin bir güven duygusu oluşturduğunu söyleyen Schuster, Çin’in bu büyümeleri yakından takip etmeye çalışacağını da ifade etti.

F-22'yi kullanmanın Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri'ne bir dereceye kadar güçlük getirdiğini söyleyen Avustralyalı analist Layton, "F-22, görev ve bakım takviyeyi açısından bu cins bir konuşlandırma tatbikatı için en güç uçaklardan biri." ifadesini kullandı.

Zaferli bir tatbikatın Çin'e karşı caydırıcı bir bedeli olacağını söyleyen Layton, "Bu bir tatbikat olsa da aynı teknikler, süreçler ve prosedürler Japonya'dan veya başka yerlerden yapılacak işlemlerde çok ehemmiyetli olacaktır. Çinli askeri tasarılamacılara, bu cins F-22 güçlerinin Çin'in etrafında rastgele bir yere konuşlandırılabileceği sinyalini verebilir.” dedi.

ABD’den Çin’e gözdağı: Pasifike düzinelerce F-22 savaş uçağı gönderecekler

Pasifik Hava Güçleri Komutanı Wilsbach,ise Pacific Iron'ı "şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nin organize ettiği en karışık konuşlandırmalardan biri" olarak nitelendirirken, "Eforlarımızı ve becerilerimizi dünyanın her yerine istediğimiz gibi hareket ettirebiliriz, ancak ehemmiyetli olan bu becerileri bir araya getirdiğimizde muvaffak olabildiğimiz şeydir" biçiminde konuştu.

Hava Güçleri, Guam'ın Kuzeybatı Sahasını, şubat ayında Çevik Muharebe İstihdam işlemlerini uygulamak için kullanmış ve simüle edilmiş bir savaş vaziyetinde ana üslerine geri dönemeyen hem F-35 hem de F-16 savaş uçaklarına yakıt ikmali yapmıştı.

Şubat tatbikatına katılan Hava Güçleri Teknisyeni Çavuş Todd Johnson, bu tatbikatla alakalı bir Hava Güçleri basın açıklamasında konsepti sarihlerken şu ifadeleri kullandı:

"İyi eğitimli ve organize bir takımınız varsa, birkaç dakika içinde bir jet indirebilir, güvenlik hakimiyetinden geçebilir, yakıt ikmali yapabilir ve semana geri dönmeye şipşak hazır olursunuz."

: İlginize Sürükleyebilir Fazla sıcak hava alarmı! Dışarı çıkmayın: 'Natürel afet' vurgusu...Felaket böyle geldi! '50 senede ilk defa böylesini gördüm'Aleyna Çakır’ın vefatında da baş kuşkuluydu... Tahliye edildi!