ABD'den Çin'e karşı ortak tatbikat adımı

ABD'den Çin'e karşı ortak tatbikat adımı

Japonya Kara Öz Korunma Güçlerinin GSDF ülkenin güneybatısında, Çin'in tehditkar faaliyetlerine karşı, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ile büyük çaplı ortak tatbikat tertip edeceği bildirildi.

Japonya Korunma Bakanı Şahıs Nobuo, tertip ettiği basın buluşmasında, ülkenin güneybatısındaki Kyuşu'da 11-17 Mayıs'ta Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri ile ortak tatbikat tertip edilmesinin tasarladığını açıkladı.

Üç ülkenin kara güçlerinin ilk kere büyük çaplı bir ortak tatbikat tertip edeceğine dikkati sürükleyen Şahıs, "Fransa, 'Özgür ve Sarih Hint-Pasifik' vizyonunu paylaşıyor." dedi.

Bakan Şahıs, "Uzak adaların korunması kapsamında Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa arasında iş birliğini kuvvetlendirerek GSDF'nin strateji ve kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlıyoruz." diye konuştu.

Meskun mahalde muharebe ile çıkarma harekatı birliklerini içerecek ortak tatbikat, Kyuşu bölgesinde GSDF'ye ait Kirişima eğitim üssü ile Ainoura askeri kampında asıllaştırılacak.

Kyodo ajansı haberinde, Hint Ummanı ile Güney Pasifik bölgelerinde toprak parçaları bulunan Fransa'nın, Hint-Pasifik'te stratejik çıkarlara sahip olduğuna dikkati çekti.

ABDden Çine karşı ortak tatbikat adımı

SİLAH KULLANMA YETKİSİ

Çin'de 1 Şubat'ta yürürlüğe giren yasa, kendi sahil güvenliğine, mevzubahisi sularda kaidelere uymayan yabancı gemilere karşı silah kullanma yetkisi veriyor.

Kyodo ajansı, bu yasanın Çin'e, Doğu Çin Denizi'ndeki müzakereli Senkaku Adaları çevresinde izleyen Japon gemilerini hedefleyebilme yetkisi tanıdığını bildirdi.

Doğu Çin Denizi'nde Japonya'nın "Senkaku", Çin'in de "Diaoyü" olarak adlandırdığı takımadalar, 5 isme ve 3 kayalıktan oluşuyor.