ABD'den flaş Çin adımı: Onaylandı!

ABD'den flaş Çin adımı: Onaylandı!

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Çin ile rekabetinde Amerika Birleşik Devletlerinin teknoloji ve Ar-Ge çalışmalarına ehemmiyetli katkı sağlaması beklenen kapsamlı yasa tasarısını kabul…

Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda yapılan oylamada 32 "hayır" oyuna karşılık 68 "evet" oyu ile onaylanan tasarı, Başkan Joe Biden'ın masasına gitmeden evvel Temsilciler Meclisinde de oylanacak.

Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda haftalardır bekleyen tasarının Cumhuriyetçi senatörlerin de katkılarıyla geçmesi, Çin'le rekabet mevzusunda Demokratlarla Cumhuriyetçilerin toplanabileceği mevzusunda ehemmiyetli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin teknolojik alanda Çin'le rekabetinde üstünlük sağlayabilmesi emeliyle hazırlanan tasarı, teknolojik altyapı ve Ar-Ge yatırımlarına 190 milyar dolar ayırırken, yarı geçirgenlerin yapımı içinse 54 milyar dolarlık bir bütçe öngörüyor.

54 milyar dolarlık bütçe içinde 2 milyar dolarlık kısmın ise, arabalarda kullanılan ve bir zamandır imalinde ciddi meseleler yaşanan yongaların yapımı için dağıldığı vurgulanırken, mevzubahisi teknolojik kolisinin bir hayli alanda yeni yatırımların önünü kalemtıraşı belirtiliyor.

Son dakika: Çin - Koronavirüs bağlantısı bir kez daha gündemde.... DSÖ danışmanından Kovid-19 itirafı Son dakika: Çin - Koronavirüs iletişimi bir kere daha gündemde.... DSÖ danışmanından Kovid-19 itirafı!

Biden ise bir sonraki durağı Temsilciler Meclisi olan tasarının Senatodan geçmesine ait yaptığı yazılı açıklamada, bunun çok ehemmiyetli bir kutu olduğunu ve imza atmak için sabırsızlandığını ifade etti.