ABD'den Hindistan'daki vatandaşlarını uyardı: Ülkeyi terk edin

ABD'den Hindistan'daki vatandaşlarını uyardı: Ülkeyi terk edin

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının süratle dağılmaya devam ettiği Hindistan'a seyahat ihtar seviyesini had safhaya çıkarırken, bu ülkedeki…

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri, Hindistan'a müteveccih 21 Nisan'da yayımladığı seyahat ihtarını "Seviye 4: Seyahat Etmeyin" seviyesine çıkardı.

Bakanlığın seyahat ihtarı bildiriminde "Kovid-19 sebebiyle Hindistan'a seyahat etmeyin. Kabahat ve terörizme karşı önlemli davranın." ifadelerine yer verildi.

Bildirimde ayrıca "28 Nisan 2021'de Bakanlık, Amerika Birleşik Devletleri hükümet çalışanlarının gönüllü olarak bu ülkeden bölmesine onay verdi. Ufalamak isteyen Amerika Birleşik Devletleri yurttaşları mevcut tarifeli erişim alternatiflerini değerlendirmelidir." ifadesi kullanıldı.

Hindistan'da Kovid-19 salgının çok yüksek seviyede olduğu andırdırılan bildirimde, kabahat ve terörizm vakaları sebebiyle de Cammu Keşmir ile Hindistan-Pakistan hudut bölgelerinden uzak durulması çağrısında bulundu.

Hindistan'da süratle dağılan salgın suratından tıbbi malzeme kasveti yaşanırken, Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı Pentagon, bu ülkeye tıbbi malzeme ve oksijen tüpleri gönderdi.

Mevzuyla alakalı paylaşımda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanı Lloyd Austin, "Şu anda Amerika Birleşik Devletleri Hava Güçleri, bir C-5M Super Galaxy ve bir C-17 Globemaster III uçağı Travis Hava Üssünden Hindistan'a gidiyor. Bunlar, oksijen silindirleri, süratli teşhis kitleri, N95 maskeleri ve puls oksimetreleri taşıyor." ifadelerini kullandı.

John Hopkins Üniversitesinin bilgilerine göre Hindistan'da olay rakamı 18 milyon 376 bini geçerken, ölü rakamı 204 bin 832'ye erişmiş vaziyette.