ABD'den 'Kabil havalimanında normalleşme' açıklaması: 'Türkiye ve Katar, önemli çaba gösteriyor'

ABD'den 'Kabil havalimanında normalleşme' açıklaması: 'Türkiye ve Katar, önemli çaba gösteriyor'

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kabil havalimanından charter uçuşlarının yanı sıra bayağı uçuşların da başlaması için Türkiye ve Katar'ın gayret gösterdiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, günlük basın brifinginde Afganistan'daki son gidişata ait değerlendirmelerde bulundu.

Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan charter uçuşlarının yavaş yavaş yapılmaya başladığını kaydolan Price, havalimanından bayağı uçuşların da yapılmasının hem Afgan milleti, hem uluslararası cemiyet hem de Taliban için ehemmiyetli olduğunu söyledi.

Price, Kabil havalimanının bayağı uçuşlara da başlayabilmesi noktasında Türkiye ile Katar'ın ehemmiyetli gayret gösterdiğini vurguladı.

Kabir-ı Şerif'deri yapılması beklenen uçuşların bir cinsli başlamaması konusunu yakından takip ettiklerini de kaydolan Price, kentten uçuşların başlaması gerektiğini ve bu mevzuda çalıştıklarını ifade etti.

Öte yandan sözcü, 31 Ağustos'tan bu yana Afganistan'dan 36 Amerikan vatandaşının ve Amerika Birleşik Devletlerinde seans iznine sahip 24 şahsın tahliye edildiğini sözlerine ekledi.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Taliban hakimiyetinde ilk iç hat uçuş seferi reelleştirildi, döviz ofisleri yine hizmet vermeye başladıdaha fazla video içinTaliban kontrolünde ilk iç hat uçuş seferi gerçekleştirildi, döviz büroları yeniden hizmet vermeye başladı