ABD'den net mesaj: Şartları sağlaması lazım

ABD'den net mesaj: Şartları sağlaması lazım

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Taliban'ın hakimiyet ettiği Afganistan'da yeni kurulacak hükümetin ancak muhakkak kriterleri karşıladıktan sonra tanınabileceğini söyledi.

Price, günlük basın brifinginde, Taliban'ın Afganistan'daki hükümet kurma çalışmalarını ve ülkedeki son vaziyeti değerlendirdi.

Price, Taliban'ın meşruiyetine ait Amerika Birleşik Devletlerinin yaklaşımını, "Şu an Afganistan'da bir hükümet yok, bir hükümet kurulduğunda onun tanınması için muhakkak kriterleri karşılıyor olması gerekli." laflarıyla değerlendirdi.

Kabil havalimanının yine işletime açılabilmesi sürecinde Türkiye ve Katar ile çalıştıkları ve havalimanının sarih olmasının Taliban dahil tüm tarafların ve beynelmilel cemiyetin verimine olduğunu belirtti. Afganistan'a sevk edilen insani yardımların yerine erişebilmesi için Hamid Karzai Beynelmilel Havalimanı'nın sarih olmasının bir lüzumluluk olduğunu kaydolan Price, bu mevzudaki gayretleri için Türkiye ve Katar'a teşekkür etti.

Öte yandan Dışişleri Sözcüsü, Afganistan'dan tahliye edilen Afganların neden Türkiye üzerinden "P2" müracaatı yapamadığına ait bir suale, Türkiye'nin ehemmiyetli bir NATO bağlaşığı olduğunu, Afganistan'dan tahliye sürecine ciddi destek verdiğini ve mevzubahisi müracaatın bir hayli ülkeden yapılabildiğini söyledi.

Price ayrıca, Afganistan'da kalan ancak ülkeden parçalamak isteyen Afganların çıkışını sağlayabilmek noktasında lüzumlu prosedürlere devam ettiklerini, operasyonları bitirilenlerin tahliye edilebilmesi için görüşmelerin sürdüğünü belirtti.