ABD'den tepki çeken adım: İç savaş provası mı?

ABD'den tepki çeken adım: İç savaş provası mı?

Amerika Birleşik Devletleri ordusu, Özel Güçlere 'gayri yasal bir hükümeti' nasıl yıkacaklarını öğretmek için Kuzey Carolina'da iki haftalık bir gerilla savaşı eğitim tatbikatı yapılacağını duyurdu.

Geçtiğimiz sene yaşanan Kurultay baskının ekoları sürerken Amerika Birleşik Devletleri ordusundan müzakere yaratan bir adım geldi.

Adalet Bakanlığı'nın yeni iç terörizm ünitesini açıklamasından yalnızca haftalar sonra ordu 'iç savaş provası mı?' sualinin sorulmasına neden olan bir tatbikat hakikatleştirme kararı aldı.

Amerika Birleşik Devletleri ordusu, Özel Güçlere 'gayri yasal bir hükümeti' nasıl yıkacaklarını öğretmek için iki haftalık bir gerilla savaşı eğitim tatbikatı yapılacağını duyurdu.

Kuzey Carolina'da asıllaştırılacak Robin Sage eğitim tatbikatı askerleri 'politik olarak kararsız' kurgusal bir ülkeye yerleştiriyor ve 'rakamsal olarak üstün bir düşmanı' yenmek için 'ananesel olmayan gerilla savaşı' kullanıyor.

ABDden tepki çeken adım: İç savaş provası mı
 

Özel Güçler final imtihanı kalitesindeki tatbikatta askerler tecrübeli askerler ve özel eğitimli sivillerle karşı karşıya gelecek.

Ancak bir hayli yurttaş, tatbikatın askerleri sivilleri hedef almaya teşvik etmesinden kaygı ediyor

Mevzubahisi tatbikat kısa müddette ülkede müzakere mevzusu oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları 'hükümet birlikleri Amerikalıları öldürme fikrine alıştırmaya mı çalışıyor?' sualini sordu.

Daily Mail'de yer alan habere göre, Robin Sage olarak öğrenilen gerilla eğitim tatbikatı reelinde 1970'lerden beri birkaç ayda bir yapılıyor.

Ancak kurultay baskını sonrası yeni bir iç terörizm ünitesinin kurulmasından kısa vakit sonra gelen bu karar bazıları tarafından 'yeni bir adım' olarak değerlendirildi.

ABDden tepki çeken adım: İç savaş provası mı
 

O GÜN NELER OLMUŞTU?

Amerika Birleşik Devletleri’de 3 Kasım 2020’de yapılan tercihlerden sonra 6 Ocak 2021’de Amerika Birleşik Devletleri Kurultayının tercih neticelerini tasdik etmek için bir araya gelmesi bekleniyordu.

Ancak tercihlere ‘şike’ karıştırıldığını iddia eden yarıyılın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ise kurultay buluşması evveli Beyaz Saray’ın önünde sponsorlarına sesleneceğini duyurdu.

Trump’ın tertip ettiği mitingde sponsorları, Amerika Birleşik Devletleri’liler tarafından ‘demokrasinin sembolü’ olarak kabul edilen kurultay binasına akın etti.

Yaşanan hadisede 5 birey yaşamını kaybetti. Baskına ait başlatılan soruşturma ise hala devam ediyor.