ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a kritik çağrı

ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a kritik çağrı

Türkiye ile Yunanistan arasındaki 'Ege gerilimi' devam ederken Washington'dan iki ülkeye çağrı geldi. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın buluşmasında Washington'un

Ankara-Atina hattında tansiyon yükselirken Amerika Birleşik Devletlerinden dikkat toplayan bir açıklama geldi.

Günlük basın buluşmasında Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'a Yunanistan'ın Ege'deki adaları silahlandırması ve Amerika Birleşik Devletlerinin bu mevzudaki tavrı soruldu.

Price sual üzerine 'Bu mevzudaki davranışımız, birkaç hafta evvel dinlediğinizle aynı. Tüm ülkelerin egemenliği toprak tamlığına saygı gösterilmeli ve korunmalıdır' ifadelerini kullandı.

Hem Türkiye hem de Yunanistan'ın NATO bağlaşığı olduğunun altını çizen Price laflarına şöyle devam etti;

'Bölgede barış ve güvenliği gözetmek ve değişikliklerini diplomatik olarak çözmek için beraber çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz. Bağlaşıklarımızı gerilimi daha da artırabilecek söylemlerden sakınmaya çağırıyoruz. Yunanistan ve Türkiye Amerika Birleşik Devletlerinin ehemmiyetli NATO bağlaşıkları ve her ikisini de gerilimi düşürmeye teşvik etmeye devam edeceğiz.'

Yunan Kathimerini gazetesi haberi manşetten okurlarına duyurdu.

Türkiye, adaların silahsızlandırılması gerektiğini belirtiyor. Yunanistan ise adaların silahsızlandırılmasının Yunan toprak tamlığını ilgilendirdiği iddiası ile ziyaret edilemeyeceğini belirtiyor.

ABDden Türkiye ve Yunanistana kritik çağrı

Türkiye, adaların silahsızlandırılması gerektiğini belirtiyor. Yunanistan ise adaların silahsızlandırılmasının Yunan toprak tamlığını ilgilendirdiği iddiası ile ziyaret edilemeyeceğini belirtiyor.

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Yunan Başbakanı Miçotakis'in Amerika Birleşik Devletlerindeki açıklaması sonrası gerilmişti.

Miçotakis, ismini vermeden Türkiye’yi hedefleyerek 'Yunanistan komşularına arkadaşlık elini uzatıyor. Ancak egemenliğimize, egemenlik haklarımıza müteveccih ihlallere ve şipşak son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara hoşgörü göstermeyeceğiz. Siz Kurultay abonelerinden, bölgede silah satışları ile alakalı kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir kararsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı istiyorum' demişti.

Miçotakis, bu laflarıyla dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini arz etmiş oldu.

Yunan Başbakanın 'Siz Kurultay abonelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı sürüklediği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki hücum ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini amaçlıyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir' lafları ise ayakta alkışlandı.

'GERGİNLİK YARIYILI YAŞIYORUZ'

Miçotakis, Avrupa Millet Partisi 27’nci Kurultayı çerçevesinde Rotterdam’da tertip edilen bir oturumda da Türkiye karşıtı açıklamalar yapmıştı.

Yunan medyasına göre, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken 'Gerginlik yarıyılı yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile alakalı fantezilere ve beynelmilel hukuk ile geçimli olmayan efor şovlarına hoşgörü gösteremeyiz. Egemenlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi. Miçotakis ayrıca “Bu yarıyılda, NATO’nun güneydoğu kanadında en son gereksinimimiz olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, böyle bir şeye çok neşelenecek' ifadesini kullanmıştı.