ABD'den Ukrayna'ya 'Yanınızdayız' mesajı

ABD'den Ukrayna'ya 'Yanınızdayız' mesajı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın "dargınlığı" karşısında, "Amerika Birleşik Devletlerinin Ukrayna'nın hakimliği ve toprak tamlığına olan bağlılığını" bir…

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Lafçısı Ned Price, Blinken ile Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba arasındaki telefon görüşmesine ait yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bakan Blinken, Rusya'nın Donbas ve Kırım'da devam eden dargınlığı karşısında Ukrayna'nın hakimliğine ve toprak tamlığına olan sarsılmaz bağlılığını yine teyit etti." ifadesine yer verildi.

Açıklamaya göre Ukrayna'nın doğusundaki gerginlik mevzusunda evhamını dile getiren Blinken, yaşamını kaybeden Ukraynalı askerler için başsağlığı diledi.

Ukrayna'daki demokratik müesseselerin kuvvetlendirilmesi ve hukukun üstünlüğünün korunmasına vurgu yapan Blinken, yeni tip koronavirüsle Kovid-19 ve abuhava farklılığıyla gayret gibi başlıklarda iş birliğini sürdürme mevzusunda mutabık kaldı.

Donbas'ın Şumı bölgesinde 26 Mart'ta Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş neticeyi 4 Ukrayna askeri can vermişti.

Bölgede güya bağımsızlığını bülten eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla şahıs yaşamını kaybetti.