ABD'den zirve yorumu: Erdoğan ve Biden bu fırsatı dört gözle bekliyor

ABD'den zirve yorumu: Erdoğan ve Biden bu fırsatı dört gözle bekliyor

Amerika Birleşik Devletleri’li yetkili Jake Sullivan, 14 Haziran görüşmesi için “Biden ve Erdoğan, ilişkilerin tüm ebatlarını gözden geçirmek için bu fırsatı değerlendirmeyi dört gözle bekliyor”…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 14 Haziran’da NATO zirvesi çerçevesinde yapacağı ikili görüşmeyle alakalı Washington’dan açıklama geldi. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı iyi tanıdığını belirterek “Biden ve Erdoğan, ilişkilerin tüm ebatlarını gözden geçirmek için bu fırsatı değerlendirmeyi dört gözle bekliyor” açıklamasında bulundu.

KAPSAMLI BİR GÜNDEM

Sullivan, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin evvelki gün tertip ettiği günlük basın toplantısına misafir olarak Biden’ın 10 Haziran’da başlayacak Avrupa gezisinin ayrıntılarını anlattı ve gazetecilerin sorularını cevapladı. Sullivan, Erdoğan-Biden görüşmesiyle alakalı olarak “İki liderin, Doğu Akdeniz, Suriye, İran, Dağlık Karabağ gibi bölgesel mevzularda geniş ve kapsamlı bir gündemleri olacak” diye konuştu.

KRİTİK BAŞLIKLAR MASADA

Türkiye’nin, Afganistan’daki röportajlar ve diplomasi mevzusunda oynayacağı rolün de görüşmede gündeme geleceğini kaydolan Sullivan, iki ülkenin değişikleştiği mevzu başlıklarının da buluşmada gündeme geleceğini belirtti. Ankara ve Washington hattında özellikle Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması sebebiyle yaptırım başlatması, Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye’de terör örgütü PKK/YPG ile işbirliği yapması gibi kritik başlıklar bulunuyor.

BIDEN’IN İLK YURTDIŞI GEZİSİ

- Biden, başkan olarak ilk yurtdışı ziyaret programı kapsamında 9-16 Haziran’da İngiltere, Belçika ile İsviçre’ye gidecek ve 14 Haziran’da NATO Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelecek.
- 11-13 Haziran’da İngiltere’de G7 Liderler Zirvesi’ne katılacak.
- 14 Haziran’da NATO Zirvesi’ne katılmak üzere 13 Haziran’da Belçika’nın başşehri Brüksel’e geçecek.
- 15 Haziran’da Brüksel’deki Amerika Birleşik Devletleri-AB Zirvesi’ne katılacak olan Biden, 16 Haziran’da ise Cenevre’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.