AB'de demokrasi çatlağı! 'Yetkileri kullanmaktan çekinmeyiz'

AB'de demokrasi çatlağı! 'Yetkileri kullanmaktan çekinmeyiz'

Avrupa Birliği AB Kurulu, aza ülkelerden Polonya ve Macaristan'da özellikle yargı bağımsızlığı gibi demokratik standartların eskidiğini belirterek, bu ülkelerin gidişatı düzenlememesi halinde…

AB Kurulu'nun "Hukukun Üstünlüğü 2021" isimli raporu açıklandı. Raporda, bazı AB ülkelerinde demokratik standartların aşınmaya uğradığı, özellikle Polonya ve Macaristan'da yargı bağımsızlığının tehdit altında olduğu, tam bunların kaygı verici olduğu belirtildi.

Kuruldan yapılan açıklamaya göre, kıymetler ve transparanlıktan mesul AB Kurulu Başkan Yardımcısı Vera Jourova, "Yargı bağımsızlığı mevzubahisi olduğunda bazı aza ülkelerde ciddi kaygı nedenleri bulunmaktadır." ifadesini kullandı.

AB Kurulu'nun adaletderi mesul abonesi Didier Reynders'in de Polonya'ya bir mektup yollayarak yargı bağımsızlığının korunmasına müteveccih AB Adalet Divanı'nın aldığı son kararın Polonya hükümeti tarafından nasıl uygulandığına dair açıklama arz ettiği belirtildi.

AB Kurulu, AB uyuşmalarından kaynaklanan "yetkilerini kullanma mevzusunda kararsız etmeyeceği" tehdidinde bulundu.

AB, İKİ ÜLKEYE FONLARI AKTARMAYABİLİR

Kurul, Polonya'nın 16 Ağustos'a kadar mektuba cevap vermesini ve Adalet Divanı'nın kararına uymasını bekliyor. Bunun olmaması vaziyetinde AB Kurulu'nun Polonya'ya mali yaptırım uygulama ihtimali bulunuyor.

AB Kurulu'nun salgın sebebiyle çıkarılan takribî 800 milyar avroluk ekonomik kurtarma fonundan Macaristan'a bölen 7,2 milyar avro ve Polonya'ya bölen 23,9 milyar avroyu bu ülkelere aktarmayabileceği ifade ediliyor.

İki ülke de kurtarma fonundan alacakları hisseleri nasıl kullanacaklarına dair tasarıları Kurul'a sundu ancak bu tasarılar henüz Kurul tarafından onaylanmadı.

AB'NİN TENKİTLERİ

AB yönetimi, AB kanunlarının milli kanunların üzerinde olduğunu, AB Adalet Divanı'nın kararlarının aza ülkeler için bağlayıcı olduğunu vurguluyor.

Raporda, Polonya'da son 6 senedeki reformlarla yargı sistemi üzerinde hükümetin tesirinin çoğaldığı tenkidi yapıldı.

Macaristan ise yolsuzlukla gayret eksik kalan önlemler konusuna tenkit etildi. Macaristan'da medyada çoğulculuğun risk altında olduğu ifade edildi.

AB yarıyıl başkanlığını yürüten Slovenya'da medyanın gidişatı mevzusunda raporda negatif görüşlere yer verildi. Slovenya'da gazetecilere müteveccih tehditlerin çoğaldığı belirtildi.

AB'nin en üst duruşması olan Adalet Divanı, geçen hafta verdiği kararda, Polonya'nın yargıçlara müteveccih disiplin cezası uygulamasının AB kanunlarıyla çeliştiği ve yargı bağımsızlığını riske attığını bildirmiş, Polonya hükümetinin bu sistemi değiştirmesi gerektiğini belirtmişti.

AB Kurulu ayrıca Polonya ve Macaristan hakkında eşcinsellerin haklarına saygı gösterilmediği mazeretiyle legal süreç başlatmıştı.

AB, daha evvel de Polonya ve Macaristan'ı demokratik standartların gerilediği gerekçesine tenkit etmişti. Haziran sonunda yapılan son AB Liderler Zirvesi'nde Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bu ülkede çıkarılan ve eşcinselliğe teşvik eden içeriklere ulaşımı meneden veya sınırlayan yasa sebebiyle bazı ülkelerin liderleri tarafından ağır biçimde tenkit etilmişti.