AB’de koltuk kavgası bitmedi

AB’de koltuk kavgası bitmedi

Avrupa Meclisi’nda tertip edilen seans, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komiteyi Başkanı Tümörsüle von der Leyen VDL arasında, 6 Nisan’da Türkiye’ye yaptıkları ziyarette…

Büyük miktarda AB’nin protokol takımlarının neden olduğu vakaya ait ilk defa ayrıntılı açıklama yapan VDL, yaşananların bayan olmasından kaynaklandığı neticesine vardığını belirterek, “AB Komiteyi Başkanıyım ve ona göre muamele görmek isterdim ancak öyle olmadı. Bir bayan ve Avrupalı olarak gücendim ve yalnız hissettim” dedi. AP azalarının ehemmiyetli kısmı Michel’e karşı VDL’yi yardımlarken, AB Konseyi Başkanı, daha değişik davranmadığı için sarihçe özür dilemek yerine kabahati Türkiye’ye atmaya çalışan yaklaşımını sürdürdü.

Türkiye Elektrik Kurumu SESLİ AVRUPA

Bayan hakları ve türkiye elektrik kurumu sesle konuşan bir Avrupa için gayret edeceğini söyleyen VDL, Türkiye’nin İstanbul Kontratı’nden çekilmesinin çok makûs bir sinyal olduğunu ancak inanılır olmak için başkalarını tenkit etmeden AB içinde eyleme geçilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bazı abone devletlerin kontratı onaylamamış olması, kimilerinin çekilme gayesinde olması kabul edilemez” diye konuştu.