AB’de niyet var, eylem pek yok

AB’de niyet var, eylem pek yok

AB zirvesi sırasında Türkiye’deki Suriyelilere müteveccih 3.5 milyar Euro’luk destek mevzusu gündeme geldi. Ancak öteki mevzularda pek bir ilerleme mevzubahisi değil.

Avrupa Birliği, Türkiye ile ilişkileri son dokuz ayda beşinci defa liderler seviyesinde ele aldı. AB’deki görüş, ilişkilerin geçmiş aylara oranla daha iyi vaziyette olduğu bununla beraber tüm meselelerin aşılmadığı ve hâlâ üzerinde çalışılması zorunlu mevzular bulunduğu istikametinde şekillendi.

DOĞU AKDENİZ MEMNUNİYETİ

Doğu Akdeniz’de gerginliğin düşmesinden memnuniyet dinlediğini saklamayan AB, Türkiye’yle işbirliğine ve karşılıklı verime dayalı ilişki geliştirmenin stratejik çıkarına olduğu görüşüne gözetiyor. Daha evvel tanımlanan koşullar çerçevesinde Türkiye’yle kademeli, orantılı ve geri çevrilebilir bir angajmana hazır olunduğu da AB’nin ana iletiyi olmayı sürdürüyor.

SOMUT ADIM ATILMADI

Türkiye’nin AB’den en ehemmiyetli temennisi gümrük birliği aktüellemesi için gecikmeksizin röportajlara başlanması. AB kanadı ise bu safhaya geçilmeden evvel mevcut gümrük birliği uyuşmasında yaşanan kasvetlerin giderilmesine ve evrakın bütün uygulanmasına öncelik veriyor. AB liderleri aktüelleme yetkilendirmesi emelli çalışmaların başlamasını anekdot ettiler.

MALİ DESTEK TEKLİFİ

AB Komiteyi, Türkiye’deki Suriyelilere müteveccih toplam 3.5 milyar Euro’luk destek mevzusunda teklifini liderlere iletti. Göç mevzusunda Türkiye’yle stratejik işbirliği ve diyaloğun zorunluluğu herkes tarafından kabul ediliyor. Sağlık, abuhava krizi ve terörle gayret alanlarında yüksek seviyeli diyalog buluşmaları kısa müddette somut ilerleme beklenen alanlar arasında yer alıyor. AB’nin en negatif vurguları ise pozisyonların ters olduğu Kıbrıs ve hukukun üstünlüğü ile temel hak ve serbestlikler alanındaki büyümelere ait olanlar.

ZİRVEDE ORBAN’A BÜYÜK TEPKİ

AB’de niyet var, eylem pek yokViktor Orban

Macaristan’da kabul edilen, 18 yaş altı çocuklara mekteplerde eşcinselliği ya da cinsiyet metamorfozunu anlatan materyalin dağıtılmasını meneden LGBT karşıtı yasa yoğun müzakereye neden oldu. Tenkitlerin gayesindeki Macaristan Başbakanı Viktor Orban, “Komünist rejimde hürlük savaşçısıydım. Eşcinsellik cezalandırılıyordu, ben onların hakları için gayret ediyordum. Ben eşcinsellerin haklarını korunuyorum” cevabını verdi. Hollanda, Macaristan’dan ya kanunu geri sürüklemesini ya da AB’den dağılmasını istedi. Zirvenin bir öteki başlığı olan Almanya ve Fransa’nın Rusya’yla ilişkilere yeni bakış açısı getirilmesi ve bu ülkeyle zirve tertip edilmesi teklifi de AB’de bariz bir direnişle karşılaştı.