AB'de terör içerikleri 1 saat içinde internetten kaldırılacak

AB'de terör içerikleri 1 saat içinde internetten kaldırılacak

Sosyal medya platformları veya internet siteleri gibi internet üzerindeki yaradılışlarda yapılan terör içerikli paylaşımların, AB ülkelerinin alakalı makamlarının arzı olması halinde 1 saat…

Avrupa Birliği'nde AB internet üzerindeki terör içerikli paylaşımların 1 saat içinde kaldırılmasını öngören legal tertip etme yürürlüğe girdi.

Sosyal medya platformları veya internet siteleri gibi internet üzerindeki yaradılışlarda yapılan terör içerikli paylaşımların, AB ülkelerinin alakalı makamlarının arzı olması halinde 1 saat içinde kaldırılması gerekecek.

Legal tertip edileme, terör içeriğinin kaldırılmasının yanı gizeme terör örgütlerinin propagandasının dağılmasını, terör faaliyetlerinin yönlendirilmesini, radikalleşmeyi ve teşkilatların personel devşirmesini yasaklamayı hedefliyor.

AB Komiteyi, legal tertip etmeyi bazı AB ülkelerinde son senelerde tertip edilen terör ataklarının ardından hazırlamaya başlamıştı. AB içinde internet üzerinden hizmet sunan platformlar ve abone ülkelerin legal sürece geçimli hale gelmeleri için bir sene zamanları bulunuyor.

Yeni tertip etmeyle internet üzerindeki fotoğraf, video, yazı, ses gibi tüm paylaşımlar, bir AB ülkesinin yetkili makamı tarafından terör içeriği olarak değerlendirilirse ve kaldırılması arz edilirse 1 saat içinde silinmesi veya bu cins içeriğe tüm ulaşımın yasaklanması gerekecek.

Terör kabahatlerinin veya kabahate neden olabilecek faaliyetlerin internette yapılan canlı yayınları da bu cins içerik arasında sayılabilecek.

Terör içeriğinin tanımı ise "terör kabahatlerini işlemek veya bunlara katkıda bulunmak, bir terör grubunun faaliyetlerine katılmak, terör faaliyetlerini gururlandırmak, terör kabahatlerini korunmak veya kışkırtmak" olarak tanımlandı.

AB ülkelerinin "yetkili makamları" tarafından içerik kaldırma arzlarında mazeretin sarihçe belirtilmesi ve kaldırılması istenen paylaşımın neden terör içeriği olarak değerlendirildiğinin ayrıntılı biçimde açıklanması gerekecek.

İnternetteki platformların terör içeriği paylaşımı yapılması halinde çok süratli ihtiyat alması arz edilecek. Bu temkinlerin temel hakları, özellikle de ifade serbestliğini gözetmesi istenecek.

Hem AB ülkeleri hem de internet platformları kaldırılan içeriklerle alakalı senelik saydam raporlar hazırlayacak. Yanlışlıkla kaldırılan içerikler de hemen tekerrür yüklenecek.

Bu cins içeriğin tespiti ve kaldırılması için otomatik belirleme teknolojilerinin kullanılması için bir mükelleflik bulunmayacak. Bu cins teknoloji ve yazılımların kullanılması halinde "insanlar tarafından sorgulanması" gerekecek.

İçerik sağlayıcıları ve internet platformları, içerik kaldırma arzının yine değerlendirilmesini arz edebilecek.

İçerik kaldırma arzlarına uymayan platformlar veya internet sağlayıcılarına ceza verilebilecek. Cezalarda platformun büyüklüğü göz önünde bulundurulacak ve cezanın büyüklüğüne göre orantılı olması sağlanacak. Mali cezalar platformun cirosunun yüzde 4'üne kadar çıkabilecek.