AB'den 'acil durum' planı! 'Rusya bize şantaj yapıyor...'

AB'den 'acil durum' planı! 'Rusya bize şantaj yapıyor...'

Avrupa Komiteyi, Rusya gazının tamamen kesilmesine karşı hazırladıkları 'acil vaziyeti' tasarıyı kapsamında abone ülkelerden gaz kullanımını yüzde 15 eksiltmelerini istedi. Abone ülkeler yeterli ilerleme

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş sonrası aldıkları peş peşe yaptırım kararları ile Kiev hükümetinin yanında yer alan Avrupa ülkeleri, Rusya'nın yaptığı misilleme saldırısı sonrası kapılarını çalan enerji krizine çözüm arıyor.

Rus enerji devi Gazprom, Avrupalı alıcılarına yaptığı bildirimde ellerinde olmayan nedenlerden dolayı gaz akışını garanti edemeyeceğini bildirerek 'mücbir neden' duyuru etmişti.

Gündeme bomba gibi düşen büyümeye Avrupa Birliği'nden tepki gecikmedi. Almanya 10 gündür bakımda olan ve daha evvelinde de noksan parça bahanesi ile gaz akışının yüzde 60 eksildiği Kuzey Akım 1 boru hattının açılması için önünde bir mani olmadığını belirtti ve Rusya'nın kararını 'haksız' olarak belirledi

AVRUPA KOMİTEYİ: RUSYA BİZE ŞANTAJ YAPIYOR

Avrupa Komiteyi ise Rusya'nın enerji kartını bir silah olarak kullandığına dikkat toplayarak, "Rusya bize şantaj yapıyor. Avrupa, Rus gazının bir kısmının kesilmesine de tamamen kesilmesine de hazırlıklı olmalıdır" açıklamasında bulundu ve abone devletlerden kesinti vaziyetinde gazı eksiltmek için özel yetkiler vermelerini istedi.

ABden acil durum planı Rusya bize şantaj yapıyor...
Avrupa Komiteyi Başkanı Tümörsüle von der Leyen, 'Tehlikesiz bir kış için gazdan tasarruf edin' kolisine ait tertip ettiği basın buluşmasında.

ACİL GİDİŞAT TASARIYI: GAZ KULLANIMINI AZALTIN

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komiteyi abone ülkelere gaz kullanımını yüzde 15 oranında eksiltmek için bir öneride bulundu.

Tasarıya göre, her abone devlet, Ağustos 2022 ile Mart 2023 arasında gaz tüketimini son beş senenin ortalamasına mukayeseyle en az yüzde 15 eksiltmeye çalışacak. Abone ülkeler yeterli ilerleme gösteremezse ya da gidişat makûslaşırsa AB 'acil gidişat' duyuru edecek.

Öneri 'acil gidişat' tasarısının en münakaşalı maddelerinden birisi haline geldi. Avrupa ülkeleri her ülkenin değişik enerji lüzumu olduğunu belirterek bu maddenin mesele çıkarabileceğini düşünüyor. Polonya gibi bazı ülkeler karara karşı şimdiden direniş gösterdi

AVRUPA EKONOMİSİ ÜZERİNDE FACİAYA NEDEN OLABİLİR

Rusya Devlet Başkanı Putin, 27 aboneli bloğa gaz kesme tehditlerini sürdürürken Avrupa en makûs senaryoya hazırlanmaya çalışıyor.

Rusya savaş başlamadan evvel AB'nin toplam gaz lüzumunun yüzde 40'ını karşılıyordu. Şimdi gaz akışının tamamen durdurulması veya doğudan batıya akışın besbelli bir biçimde eksilmesi, Avrupa ekonomisinde faciaya neden olabilir, fabrikalar enerji kesintisi suratından kapanıp, haneler ısıyı düşürmek zorunda kalabilir.

ABden acil durum planı Rusya bize şantaj yapıyor...
RUS DIŞI KAYNAKLAR YETERLİ OLMAYACAK

Savaş evvelinde Rus gazına bağımlı olan Avrupa şimdi seçenek kaynaklara yönelip gaz ithalatını Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Azerbaycan ve Cezayir gibi daha uzak kaynaklardan temin etmek için çabalıyor. Ancak Beynelmilel Enerji Ajansı Rus dışı gaz kaynaklarının  Avrupa'ya "yeterli olmayacağı" mevzusunda ihtarda bulundu.

AB'nin kışı atlatma tasarıları, Rusya'daki doğalgaz krizinin önümüzdeki aylarda Avrupa ekonomisini ne kadar makûs etkileyeceği mevzusundaki artan evhamların bütün ortasında geldi. Avrupa ülkelerinde karne uygulamaları sesli biçimde tartışılmaya başlandı.