AB'den flaş Türkiye açıklaması

AB'den flaş Türkiye açıklaması

Avrupa Birliği AB Komiteyi, Birliğin gelecek maksatları yönünde Türkiye ve bölge ülkeleriyle daha yakın ilişkiler içinde olunacağını bildirdi.

AB Kurulunun Kurumlararası İlişkiler ve Öngörüden Mesul Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, ilki geçen yıl yayımlanan raporun 2021 versiyonuyla alakalı basın buluşması tertip etti.

Sefcovic, 2050'ye doğru giderken AB'yi etkileyecek 5 ana başlık hakkında görüştüklerini belirterek, bunların abuhava farklılığı ve değişik etrafsal alan okumalar, dijital hiper bağlanabilirlik ve teknoloji mutasyonu, demokrasi ve bedeller üzerinde baskı, küresel kumpasta ve demografideki farklılığı olduğunu söyledi.

Maros Sefcovic, AB'nin yeşil ve dijital mutasyonlar mevzusunda daha iyi bir kavrayış geliştirmeyi kastettiğini kaydoldu.

2021 Stratejik Öngörü Raporu, AB'nin sağlık ve besin, teknoloji, enerji, ekonomi ve finans, güvenlik ve korunma alanlarında çağın zorunluluklarını yerine getirmek alanındaki maksatlarını derliyor.

Raporda, bu emeller yönünde AB'nin Türkiye ve komşu ülkelerle daha yakın iş birliği içinde olacağına işaret ediliyor.

Raporda ayrıca Batı Balkanlar'ın entegrasyonu, transatlantik ilişkiler, Afrika, Hint-Pasifik ve Orta Asya'daki kararının jeopolitik öncelikler olarak tanımladığı belirtiliyor.

Çin ve Hindistan'ın yükselişine dikkat çekilen raporda, gelecek yarıyılda jeo-ekonomik ağırlık merkezinin doğuya kayacağı, Amerika Birleşik Devletleri-Çin rekabetinin çoğalacağı kaydolunuyor.

: İlginize Sürükleyebilir Yarına dikkat: Bölge bölge sıralandı... Güçlü olacak1980'lere mi dönüyoruz? O günün şahitlerine sorduk...DSÖ'den flaş ihtar... Bu 3 semptoma dikkat!