AB'den geri adım! Vergi çalışmaları durduruldu

AB'den geri adım! Vergi çalışmaları durduruldu

Avrupa Birliği Komite Sözcüsü Daniel Ferrie "Bu yarıyılda, AB’nin kendi yeni projesi olan dijital vergi önerisine ait çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik" dedi.

Avrupa Birliği AB, daha geniş kapsamlı asgari küresel vergi uyuşmasına odaklanmak için dijital vergi öneriyi çalışmalarının durdurulduğunu bildirdi.

Avrupa Birliği AB Kurulu Sözcüsü Daniel Ferrie, İtalya’nın Venedik kentinde yapılan G20 Doruğu’nde daha sürekli, sürdürülebilir ve adaletli bir vergi sistemi için uyuşmaya varıldığını belirterek, “Sürecin galibiyetli bir biçimde bitirilmesi tüm tarafların son itici efor oluşturmalarını gerektiriyor. Bu yarıyılda, AB’nin kendi yeni projesi olan dijital vergi önerisine ait çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik.” ifadesini kullandı.

İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanı Daniele Franco, 10 Temmuz’da yaptığı açıklamada G20 ülkeleri olarak çok halklı işletmelerin beynelmilel vergi tertip edilmeleri mevzusunda çok ehemmiyetli bir uyuşmaya vardıklarını bildirmişti.

Franco, mevkidaşlarıyla, çok halklı işletmelerin faaliyette bulundukları ve kar elde ettikleri yerlerde vergi ödemeleri hususunda mutabık kaldıklarını kaydetmişti.
İtalyan bakan, ekim ayı sonunda yapılacak G20 Liderler Doruğu'ne kadar üzerinde uyuşmaya vardıkları mekanizmaları devreye almaya gayeli olduklarını vurgulamıştı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise ülkelerin büyük ve kârlı çok halklı şirketleri en az yüzde 15 oranında vergilendirmesine olanak sağlayacak yeni vergi
mekanizmasına ait "Uyuşma, ülkeler arasındaki düşük vergi yarışını sonlandıracak." ifadesini kullanmıştı.

: İlginize Sürükleyebilir Hekimler naçar kaldı! İşte belirtileriFlaş yeni aşı açıklaması! Tarih verdilerHenüz 13 yaşındaydı... Yaşamını kaybetti, Işın Karaca devrildi