AB’den libya açılımı

AB’den libya açılımı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel dün Libya’da sürpriz bir ziyaret asıllaştırarak bu ülkeye takviyelerini açıkladı. Yunanistan Başbakanı Miçotakis de yarın Libya’ya giderek ilişkilerde ortak…

LİBYA’da yeni idarenin oluşturulmasıyla beraber Avrupa Birliği’nden AB bu ülkeye müteveccih alakada çoğalış gözlemleniyor. Libya’daki kriz sırasında bazı azaları Birleşmiş Milletler’in BM tanıdığı idare yerine darbeci general Halife Hafter’e desteklediyen AB, gelinen evrede yeni oluşturulan hükümete destek ziyaretlerine başladı. Bu çerçevede AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sürpriz biçimde Trablus’a gitti. Michel, yeni yarıyılda Libya’yı ziyaret eden ilk lider olurken bu ziyareti önümüzdeki günlerde AB azası ülkelerden yapılacak ziyaretler izleyecek. Geçmişte Hafter’e desteklediyen Yunanistan’ın Başbakanı Kiriakos Miçotakis de yarın Libya yolcusu.

Rastgele bir ilan yapılmaksızın Libya’ya giden Michel, Trablus’ta Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus el-Menfi, Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile görüştü. Michel, AB’nin Libya’yla ilişkilere verdiği ehemmiyetin göstergesi olan ziyarette üç ana ileti verdi. AB’nin Libya milletinin ve yeni idarenin yanında olduğunu vurgulayan Michel, AB’nin çok rakamda alanda angajman seviyesini yükseltmeye hazır olduğunu belirtti. Görüşmeler hakkında bilgi veren AB yetkilileri, Michel’in Libya’ya ve yeni idareye nasıl dayanak edilebileceği mevzusunda bazı somut tekliflerde bulunduğunu aktardılar.

BÜYÜKELÇİ DÖNÜYOR

Sürekli, birleşik, hakim ve müreffeh bir Libya’ya giden yolda tek ön şart olduğunun altını çizen Michel, bunun yabancı savaşçılar ve birliklerin ülkeyi terk etmesi olduğunu kaydoldu. BM silah ambargosuna uyulmasının çok ehemmiyetli olacağı da Michel’in vurguları arasında yer aldı. AB’nin Libya Büyükelçisi de bu ay sonunda kalıcı olarak ülkeye dönüyor.

YENİ BAŞLANGIÇ

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise yarın yapacağı ziyaretle, Türkiye ile Libya arasında Kasım 2019’da imza atılan deniz yetki hudutlarının tanımlanmasına ait uyuşma suratından bozulan Atina-Trablus ilişkilerinde yeni bir başlangıç yapmayı amaçlıyor. Atina, mevzubahisi uyuşmayı ‘yok kararında’ sayıyor. Miçotakis’in ziyareti sırasında, 7 yıldır kapalı olan Trablus’taki Yunan Büyükelçiliği de yine açılacak. m 

ATİNA’DAN Amerika Birleşik Devletleri’YE 3 MİLYAR DOLARLIK ASKERİ DAYANAK ARZI

Yunanistan, bir taraftan Ankara-Trablus arasında Kasım 2019’da imza atılan deniz yetki hudutları uyuşması sebebiyle Libya ile bozulan ilişkilerini geliştirmeye çalışırken, değişik taraftan Türkiye’ye karşı pozisyonu kuvvetlendirmek emeliyle, 1990 senesinde Amerika Birleşik Devletleri ile imza atılan Korunma İşbirliği Protokolü’nün DCMA 5 seneliğine yenilenmesi için Washington’a bir dizi arzda bulundu. Haftalık To Vima gazetesine göre, bir zaman evvel alt seviyede başlayan, yaz aylarında yoğunlaştırılması ve kasım ayına kadar bitirilmesi beklenen mülakatlar ile alakalı Atina’nın arzları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bunlara yaklaşımı şu biçimde:

1Yunan Korunma Bakanlığı, protokolün 5 seneliğine yenilenmesi karşılığında 3 milyar dolarlık askeri dayanak arzı listesi hazırlandı. Amerika Birleşik Devletleri ise bu listeyi fazla mübalağalı buldu. Biden yönetimi, askeri destekler için dağılan tahsisatların hudutlu olduğunu iletti.

2Atina, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki siyasetini dikkate alarak, DCMA’ya ek olarak politik bir deklarasyon yayınlanmasını istedi. Deklarasyonda başta korunma olmak üzere, Yunan-Amerikan ilişkilerinin üst seviyede olduğunun vurgulanması arz edildi. Ancak Amerika Birleşik Devletleri, DCMA’nın yalnızca teknik mevzularla hudutlu kalmasından yana.

3Amerika Birleşik Devletleri, Yunanistan’da 20 bölgede silahlı güçlerine gerektiğinde basitlikler gösterilmesi için bir liste hazırladı. Yunanistan, listeye 10 bölge daha ilave etti. Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye ile ilişkilerinde mesele yaratabileceğinden, Yunanistan’ın listeye ilave ettiği bölgelerin kimilerine sıcak bakmadı.