AB’den Türkiye’ye ‘yükselen ülke’ vurgusu

AB’den Türkiye’ye ‘yükselen ülke’ vurgusu

Son senelerde katılım sürecinde yaşanan kasvetlerin aşılamamasının da tesiriyle Türkiye’ye aday ülkeden ziyade ‘ehemmiyetli ortak’ gözüyle bakan Avrupa Birliği, yakın gelecekte de bu yaklaşımı sürdürme

Jeoekonomik ağırlık merkezinin doğuya kaymasıyla küresel gücün yine dağılımının gelecek senelere damga vuracağının kaydolunduğu belgede, Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya, Türkiye, Endonezya ve Meksika’dan oluşan yükselen yedilerin ekonomik ağırlığının şu an G-7’lerin üçte ikisine denk düştüğünün, 2050’ye giden süreçte ise bu oranın tersine döneceğinin altı çiziliyor.

BRÜKSEL’İN ÇIKARINA

Raporda, Türkiye’yle daha yakın işbirliği Brüksel’in jeopolitik öncelikleri arasında sayılıyor. AB Kurulu’nun, Batı Balkanlar’ın entegrasyonuna vurgu yaparken aday ülke olmasına karşın Türkiye ile yakın işbirliğini öne çıkarması ise dikkat topluyor.

AB’nin antimon lüzumunun yüzde 62’sini, borat lüzumunun yüzde 98’ini karşılayan Türkiye, hammadde sağlayan başlıca ülkeler arasında sayılırken kuraklık ve göç mevzusunda meseleler açısından da kritik ülkeler arasında gösteriliyor.

: İlginizi Çekebilir Takdir kazanmasının tek yolu para mara düşünmeden istifayı basmasıdırİstanbul'un göbeğinde akılalmaz vaka! Her şey saniyeler içinde olduMilyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiren PCR testi sualleri cevap buldu