AB’den Ukrayna’ya jet adaylık önerisi

AB’den Ukrayna’ya jet adaylık önerisi

Avrupa Birliği Kurulu, dört ay gibi kısa bir vakitte savaş halindeki Ukrayna’ya adaylık statüsü verilmesini önerdi. AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen, “Ukrayna AB perspektifini hak ediyor” dedi.

Avrupa Birliği Kurulu, geçtiğimiz aylarda azalık için Brüksel’e resmen müracaat eten Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’a ait tekliflerini açıkladı. AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen tarafından açıklanan karara göre, Ukrayna ve Moldova için adaylık statüsü verilmesi, Gürcistan için ise Avrupa perspektifi sunularak adaylık evresine gelmesi için bazı adımlar atmasının beklenmesi öneriliyor. AB Kurulu’nun teklifi mevzusunda son lafı, 23-24 Haziran’da Brüksel’de bir araya gelecek abone ülke liderleri söyleyecek.

KURULDAN BİR İLK

Von der Leyen, üç ülkenin müracaatlarına ait sürecin tamamen liyakat esasında değerlendirildiğini ve her şeyin kitabına uygun olduğunu söyledi. Kurul’un Ukrayna teklifi bazı ilkler kapsıyor. Kurul, ilk kere fiilen savaşta olan bir ülke için bu teklifi yaptı. Dosyanın karara bağlanmasında sergilenen sürat de bir ilk kalitesinde. Teklif dört ay gibi çok kısa bir vakitte hazır hale getirildi. Daha evvel azalık müracaatı yapan ancak sonrasında azalıktan bırakan, kriter ve standartlar mevzusunda Ukrayna’nın çok ilerisinde olan İzlanda için dahi bu süreç yedi ay almıştı. Türkiye’nin müracaatının karara bağlanması ve adaylık statüsü alması için ise 12 sene geçmesi gerekti.

RÖPORTAJ ANLAMINA GELMİYOR

Liderlerin pozitif karar alması halinde Kurul’un teklifi, Ukrayna ve Moldova’nın adaylık statüsü aldıktan sonra bazı reform adımları atması gerektiği anlamına geliyor. Gürcistan ise bu statüyü alabilmek için evvelden bazı adımlar atacak, bu adımların yeterli görülmesi gidişatında da adaylık statüsüne sahip olacak. Adaylık statüsünün alınması, ülkelerin hemen azalık görüşmelerine geçeceği anlamına gelmiyor. Üç ülkenin röportaj sürecine geçmesi zaman alacak. Azalığın ise seneler sonra olması öngörülüyor.

AB’den Ukrayna’ya jet adaylık önerisi

OYBİRLİĞİ LÜZUMLU

Kurul’un teklifi abone ülkeler açısından bağlayıcı değil ancak genelde başşehirler bu teklif yönünde hareket ediyor. Von der Leyen, “Ukrayna AB perspektifini, aday ülke olmayı hak ediyor. Bir Hayli iş yapıldı ancak yapılması gereken de çok iş var” dedi. Bu ülkenin savaştan evvel AB adaylığı yolunda ilerlemeye başladığını ifade eden von der Leyen, ülkenin AB müktesebatının takribî yüzde 70’ini şimdiden uyguladığını söyledi.

AB’den Ukrayna’ya jet adaylık önerisi

ZELENSKİ MACRON’A SURAT VERMEDİ

Trenle Kiev’e giden Fransa, Almanya ve İtalya liderleri Emmanuel Macron, Olaf Scholz ve Mario Draghi, evvelki akşam yeniden trenle, yola çıktıkları Polonya’ya geri döndü. Tarihi ziyarete ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ile Macron’un resimleri damga vurdu. “Ukrayna’nın toprak vermesi gerekebileceğini” söyleyerek Kiev’i kızdıran Macron, geri adım attı ve Zelenski’ye sarıldı. Ancak Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın asık suratı sosyal medyada “Zelenski, Macron’a surat vermedi” yorumlarına neden oldu. Bu arada İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün ikinci kere Kiev’e gitti. Sürpriz ziyareti “Yine Kiev’de olmak hoş” iletisiyle duyuran Johnson, Zelenski’ye Ukrayna  eforları için askeri eğitim programı önerdiğini söyledi. Eğitim programının Ukrayna eforlarının direnişini çoğaldırmak için her 120 günde 10 bin Ukraynalı askerin eğitimini içerdiği belirtildi.