AB'den Yunanistan'a uyarı: Temel Avrupa değerleri ihlal ediyorsunuz!

AB'den Yunanistan'a uyarı: Temel Avrupa değerleri ihlal ediyorsunuz!

AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson Yunanistan'ın denizdeki mültecileri Türkiye'ye yasa dışı biçimde geri ittiğini belirterek ihtarda bulundu ve Yunanistan'ın bu davranışının "temel Avrupa bedellerinin…

Johansson, BBC'ye yaptığı açıklamada, Yunan hükümetinin, ülke hudutlarına gelen muhacirlerin yasa dışı biçimde hudut dışı edilmesini durdurması gerektiğini söyledi.

Ylva Johansson, denizde ve karada geri itmelere ait çok iyi temellendirilmiş raporların temel Avrupa bedellerinin ihlali olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Geri itmelerin, AB'nin temel bedellerine alan okuduğunu ve durdurulması gerektiğini vurgulayan Johansson, "Sınırlarımıza gözetirken bedellerimizi de gözetiyoruz. Bunlar arasında bir paradoks olamaz. Neden Avrupalı olduğumuz için iftihar dinliyoruz? Neden AB çok rakamda insanın yaşamak istediği bir yer? Bunun nedeni, bizim bedellerimizdir, temel hakları korunmamızdır." ifadelerini kullandı.

"MÜLTECİLERE KARŞI BEYNELMİLEL MÜKELLEFLİKLER VAR"

Yunanistan'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu Yasal Centre Lesvos'un korunma avukatı Natasha Dailiani de mültecilere karşı beynelmilel mükellefliklerin olduğunu ve Yunanistan'ın da bunları yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Dailiani, geri itmelerin AB hukukunun da ihlali olduğuna dikkati sürükleyerek, sığınma hakkının AB Temel Haklar Şartı'nda yer aldığını bildirdi.

ABden Yunanistana uyarı: Temel Avrupa değerlerini ihlal ediyorsunuz

Geri itmeleri reddeden ve insanların Avrupa'ya yasa dışı ticaretini durdurduğunu korunan Yunanistan'ın Göç ve Sığınmacı Bakanlığı, BBC'nin ziyaret arzını geri çevirdi.

KUMPASSIZ MUHACİRLERE KARŞI ŞİDDET VE GERİ İTME USULÜ, BEYNELMİLEL HUKUKUN İHLALİ

Yasa dışı göç dalgasına karşı çaba mazeretiyle hudutlarına kulakları sağır edebilecek kapasitedeki elektronik makineler konuşlandıran, ülkesine gelen kumpassız muhacirlere karşı şiddet ve "geri itme" usulünü sistemli biçimde uygulayan Yunanistan, beynelmilel hukuk ve AB kaidelerini ihlal etmeyi sürdürüyor.

Deniz yoluyla Türkiye'nin kıyı bölgelerinden Midilli, Sisam ve İstanköy gibi Yunan adalarına geçmeye çalışan mülteci botlarını güçle Türkiye'ye geri iten Yunanistan sahil güvenlik eforlarının uygulamaları, beynelmilel medya kuruluşlarının haberleri ve tarafsız sivil toplum kuruluşlarının Sivil Toplum Kuruluşu raporlarına yansıyor.

Anadolu Ajansı muhabirinin, Beynelmilel Bağışlama Teşkilatının yanı gizeme Ege'deki mültecilerin gidişatıyla alakalı çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşu'lerin yayımladığı raporlardan derlediği bilgilere göre, Yunanistan, Türkiye ile hudut bölgesi olan Meriç'teki kara hudutlarını geçmeye çalışanlara göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve plastik kurşun kullanıyor.

ABden Yunanistana uyarı: Temel Avrupa değerlerini ihlal ediyorsunuz

Şiddetin şahitleri, Yunan hudut ünitelerinin fazla efor kullanımı, darp, hakikat cephane kullanımı, yasa dışı nezaret ve Türkiye'ye sistematik geri itmeler de dahil olmak üzere çok rakamda hukuk ihlaline işaret ediyor.

Beynelmilel medya kuruluşlarının görselleriyle belgelediği hadiselerde, muhacirlere Yunan unsurlarınca uygulanan şiddet ve sistematik geri itme hadiselerine AB Sahil Güvenlik ve Hudut Ajansının FRONTEX da dahil olduğu görülüyor.

: İlginize Sürükleyebilir Hakkari'de silahlı atak! Şehir Emniyet Müdür Destekçisi şehit oldu İçişleri Komiseri açıkladı... 'Avrupa bedellerine aykırı'Bakan Soylu duyurdu! Ağustos ayından itibaren e-Devlet'deri müracaat etilebilecek