ABD'li bakandan Türkiye yorumu: Ortak çıkarlarımız var

ABD'li bakandan Türkiye yorumu: Ortak çıkarlarımız var

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Amerikan Senatosu'nda soruları cevapladı. Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerine de değinen Blinken Türkiye'yle alakalı…

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu abonelerinin sorularını cevapladı. Blinken, Komisyon Başkanı Bob Menendez'in sorusu üzerine, "Türkiye'nin bazen, olması gerekenin aksine, bir NATO bağlaşığı gibi davranmadığını" söyledi.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri için "rahatsız edici" ifadesini kullanan Blinken, Amerika Birleşik Devletlerinin "Türkiye'nin güzergahını Batı'da yakalamaya çalışacağını" belirtti.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı bütçesiyle alakalı yapılan seansta Menendez, Türkiye'nin, Yunanistan ile yaşanan Doğu Akdeniz münhasır ekonomik bölge gerilimi, Azerbaycan-Ermenistan savaşı, Kıbrıs, Libya gibi mevzulardaki kimi davranışlarının Amerika Birleşik Devletleri için zaman zaman rahatsız edici olabildiği öne sürdü.

Türkiye'de bulunan tutuklu gazetecilerin andırdırıldığı Blinken, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında 14-15 Haziran'da tarihlerindeki NATO zirvesi sırasında yapılacak görüşmede bu mevzuların dile getirileceğini belirtti.

'KESİŞEN ÇIKARLARIMIZ VAR'

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alarak bir NATO bağlaşığı gibi davranmadığını söyledi.

Anthony Blinken, Türkiye'nin Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesi olarak saydığı sulardaki sondaj çalışmalarına son vermesini ve gemilerini çekmesini pozitif bulduklarını ancak tutuklu gazeteciler gibi insan haklarıyla alakalı bazı mevzularda evhamları olduğunu belirtti.

Blinken, Suriye ve Afganistan'da "terörle çaba", Rusya ve İran'ın olumsuz tesir alanı ile başa çıkmak gibi mevzularda Türkiye ile ehemmiyetli ve kesişen çıkarları olduğunu da kaydoldu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden yarın çıkacağı ilk yurt dışı gezisinde evvel İngiltere'deki G7 Zirvesi'ne, önümüzdeki hafta da Brüksel'deki NATO zirvesine katılacak.

Biden önümüzeki hafta Cenevre'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de görüşecek.