ABD'li bilim insanları: Her yıl aşı gerekmeyebilir

ABD'li bilim insanları: Her yıl aşı gerekmeyebilir

Amerikalı bilim insanları, iletici ribonükleik asit mRNA bileşimi kapsayan yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşılarının, bedendeki antikor seviyesi düştükten sonra bile bağışıklık sağlayabileceğini…

Alman biyoteknoloji firmayı BioNTech ve Amerikan Moderna'nın geliştirdiği cinsten genetik aşıların bağışıklık yaratmak için sadece antikorlara katlanmadığını vurgulayan analistler, hücre seviyesinde uyarılan bağışıklık tepkilerinin hastalığa karşı daha uzun süreli koruma sağladığını belirtti.

Analistler, bu cinsten aşıların bedendeki antikor seviyesinin zaman içinde natürel olarak eksilmesi halinde bile hastalığa karşı koruma sağlayabileceğini, bu surattan her sene yine aşı olmanın veya bağışıklığı güçlendirici dozla desteklemenin gerekli olmayabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Washington Üniversitesinden bağışıklık bilimci Ali Ellebedy, yapılan araştırmalarda Kovid-19'u hafif geçiren hastalarda bile kandaki plazma hücrelerinin iyileşmenin ardından kemik iliğine yerleşerek uzun müddet antikor üretmeye devam ettiğinin gözlendiğini belirtti.

Benzer kan hücresi yapılanmasının aşı olanlarda da gerçekleşmesini bilave ettiklerini ifade eden Ellebedy, öte yandan hücre seviyesinde bağışıklık sağlayan B hücrelerinin, bedendeki antikor seviyesinin düşmesinin ardından bile yeni antikor üretmek üzere devreye girebileceğini kaydoldu.

Ellebedy, B hücrelerinin başarısız olması halinde ise T bağışıklık hücrelerinin devreye girerek enfekte hücrelerle savaşacağını vurguladı.

Basit soğuk algınlığına yol açan virüslerin bile insanları 2 ila 5 sene yine hasta edebildiğine dikkati sürükleyen Ellebedy, "Natürel bağışıklığımız zaman içinde azalabilir. Ama aşıyla ne olacağını henüz bilmiyoruz. mRNA aşılarıyla tabiatın ve natürel enfeksiyonun yarattığından daha başarılı bir netice ortaya çıkarabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Henüz Kovid-19'a karşı aşılamanın yeni başladığını hatırlatan bilim insanları, kesin neticelere varabilmek için devam eden araştırmaların bitirilmesi gerektiğini belirtti.

MRNA AŞILARI: BİONTECH VE MODERNA

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech'in Amerikan ilaç firmayı Pfizer yardımında geliştirdiği Kovid-19 aşısı ile Amerikan biyoteknoloji firmayı Moderna'nın ABD Milli Alerji ve Berişici Hastalıklar Enstitüsü NIAID yardımında geliştirdiği aşı, başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaygın aşılama kampanyalarında uygulanıyor.

Her iki aşı da yönteminde iletici ribonükleik asit mRNA kapsıyor. BioNTech/Pfizer'in geliştirdiği aşı, yöntemindeki Ribo Nükleik Asit bileşimi sayesinde Kovid-19'u tesirsiz kılan kan şekeri enzimleri ile alımlayıcı-bağlayıcı immünoglobulin G antikorlarını harekete geçirmeyi, hücre seviyesinde bağışıklık
tepkisi yaratan CD4 ve CD8 glikoproteinlerini artırmayı hedefliyor.

Moderna'nın "mRNA-1273" ismini verdiği aşı adayı ise virüsün insan hücresine tutunmasını sağlayan "çivi proteini" ismi verilen enzimi baskılayarak bedende bağışıklık sağlamayı amaçlıyor. Aşının yöntemindeki iletici Ribo Nükleik Asit ile Kovid-19'un çivi proteinini suni olarak üreterek bedenin hücre seviyesindeki korunmasını harekete geçirmeyi amaçlıyor.

BioNTech/Pfizer aşısı, İngiltere İlaç ve Sağlık Mahsulleri Tertip Etme Müessesesinin MHRA 2 Aralık 2020'de yaygın kullanımına onay vermesiyle "dünyada patentlenen ilk Kovid-19 aşısı" olmuştu. Moderna'nın aşısı ise ilk kere 19 Aralık 2020'de ABD Gıda ve İlaç Yönetinden FDA acil kullanım onayı almıştı.
Her iki Ribo Nükleik Asit aşısı da muayenehane sınamalarda yüksek faallik göstermişti. Binlerce kobayın katıldığı üçüncü evre muayenehane sınamaların ardından BioNTech aşısının semptomatik olayları engellemede yüzde 95, Moderna aşısının ise yüzde 94,1 tesirli olduğu bildirilmişti.