ABD'li bilim insanlarından çığır açacak buluş: Isıya dayanıklı Kovid-19 aşıları geliyor!

ABD'li bilim insanlarından çığır açacak buluş: Isıya dayanıklı Kovid-19 aşıları geliyor!

Dünya çapında tesirli olan ve hepimizin yaşamını baştan sona değiştiren koronavirüs salgınında en büyük silahımız Kovid-19 aşıları. Ancak geliştirilen aşılar çok düşük sıcaklıklarda saklanmak ve nakledilmek

Kaliforniya eyaletindeki San Diego Üniversitesi’ndeki bilim insanları, oda sıcaklığında tesirini kaybetmeyen, ısıya dayanıklı yeni Kovid-19 aşı adayı geliştirdi. Bu aşı adaylarının bileşenlerinin ise nebatlardan veya bakterilerden elde edilen virüsler olduğu ifade edildi. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki San Diego Üniversitesi’nden bilim insanları, soğukta muhafaza edilmesine gerek olmayan yeni Kovid-19 aşı adayları geliştirme sürecinin ilk safhasında olduklarını duyurdu. Üzerinde çalışılan aşı adaylarının, farelerde, KOVID-19'a karşı yüksek seviyede nötralize edici antikor imalini tetiklediği ifade edildi.

Bu aşıların insanlar üzerinde güvenliği ve aktifliği ispatlanırsa ücra bölgelerde yaşayanlar veya finansal kaynak bakımından muhtaç topluluklar da dahil olmak üzere, küresel aşı dağıtımı açısından ehemmiyetli yer yakalayabileceği açıklandı.

Koronavirüs aşısı olanlara uyarı: 2 kat fazlaKoronavirüs aşısı olanlara ihtar: 2 kat fazla!

ABDli bilim insanlarından çığır açacak buluş: Isıya dayanıklı Kovid-19 aşıları geliyor

Henüz geliştirme safhasında olan aşılarla alakalı olarak San Diego Üniversitesi Jacobs Mühendislik Mektebi’ndaki Nano-immüno Mühendislik Merkezi’nin Direktörü Nicole Steinmetz, “Aşı teknolojimizin coşku verici yanı, ısı açısından istikrarlı olmasıdır. Bu sebeple düşük sıcaklıklı dondurucular kurmanın veya kamyonların bu dondurucularla gezmesinin muhtemel olmadığı yerlere aşılar kolayca erişebilir” dedi.

ÜRETİMLERİ BÜYÜK MİKTARDA KOLAY VE UCUZ OLABİLİR

Mevzuyla ilgilenen bilim insanları, aşının büyük bir avantajı olarak, nebat virüsü ve bakteriyofaj nano-parçacıklarının yüksek sıcaklıklarda son derece istikrarlı olmasının altını çizdi. Netice olarak, aşıların soğuk etrafta muhafaza edilmesine gerek kalmadan saklanabileceği ve tedarikinin yapılabileceği ifade edildi.

Araştırmacılar, mevzubahisi çalışmadaki emelin, Kovid-19 aşılarını insanlar için daha ulaşılabilir hale getirmek olduğunu ifade etti.

ABDli bilim insanlarından çığır açacak buluş: Isıya dayanıklı Kovid-19 aşıları geliyor

San Diego Üniversitesi Jacobs Mühendislik Mektebi'ndan Nano-mühendislik Profesörü Jon Pokorski, yapılan çalışmalara ait yaptığı açıklamada, "En korunmasız insanların konutlarını terk etmeleri ve tehlikeye maruz kalmaları yerine, posta kolilerine mikro yapışık iğnelerin sevk edildiğini hayal edin" dedi. Pokorski’nin takımı, mikro iğne yapışıkları ve implant teknolojisini geliştirmişti.

: İlginize Sürükleyebilir Bakan Koca’dan merak uyandıran ileti! ‘18:00’de, rutin seyrin dışında huzurlarınızda olacağım’Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Birleşik Devletlerini ziyaret edecekBakan müjdeyi verdi! İşte yola çıkacağı tarih