ABD’li gelinin miras zaferi

ABD’li gelinin miras zaferi

Amerika’da ölüm eden gayrimenkul zengini Tatlıcı Ailesi’nden Murat Levent Tatlıcı’nın eşi Donna Marie Tatlıcı, eşinin can vermeden 4 ay evvel Amerika Birleşik Devletleri’de hazırladığı vasiyetnamenin

İstanbul Asliye Hukuk Duruşması’ne açılan davaya göre, Donna Marie Tatlıcı, merhum Şehmuz Tatlıcı’nın 9 çocuğundan birisi olan Murat Levent Tatlıcı ile 12 Eylül 2012’de evlendi. Murat Levent Tatlıcı, evlendikten 9 ay sonra 11 Haziran 2013 günü beyin kanseri rehabilitasyonu gördüğü Amerika’da hayatını kaybetti. Yurtdışında yaşadığı için Donna Marie Tatlıcı’nın konutluluğu 10 Şubat 2014’te Türk Konsolosluğu tarafından patent edildi.

VASİYET HAZIRLAMIŞ

İddiaya göre Murat Levent Tatlıcı, 2013 senesinde can vermeden 4 ay evvel bir vasiyetname tertip etti. Bu vasiyetnamede tüm malvarlığını eşi Donna Marie Tatlıcı’ya vazgeçti. Murat Levent Tatlıcı’nın ölümünün ardından mirasıyla alakalı yetki evrakı eşi Donna Marie Tatlıcı’ya verildi. Ancak Murat Levent Tatlıcı’nın annesi Sevil Tülin Turner, Amerika Birleşik Devletleri’de ‘vasiyetnamenin iptali’ için Amerikalı gelini Donna Marie Tatlıcı’ya dava açtı. Amerika Birleşik Devletleri’deki duruşma 2016 senesindeki kararında, şikayetçi Sevil Tülin Turner’in gelinine müteveccih haksız tesir ve tesirde bulunduğuna dair ileri sürdüğü tüm iddiaları yalanladı. Öte yandan merhum Murat Levent Tatlıcı’nın kardeşlerinden Taha Tatlıcı, veraset ilamı için 2013 senesinde dava açtı.

DURUŞMA İPTAL ETTİ

Taha Tatlıcı, bu davada kardeşi Murat Levent Tatlıcı’nın bekâr ve çocuksuz ölüm ettiğini, legal servetçilerinin annesi ve kardeşlerinin olduğunu belirtti. Karar tarihinde konutluluk henüz kayıtlara işlenmediği için Donna Marie Tatlıcı legal servetçi olarak yer almadı. Donna Marie Tatlıcı da veraset ilamının iptali için dava açtı. Amerikalı gelini haklı bulan duruşma, veraset ilamının iptali ile reel servetçilik gidişatını gösteren bir veraset ilamının çıkartılmasına karar verdi. Tarafların davayı temyiz etmesi üzerine İstinaf Duruşması, Amerika Birleşik Devletleri’deki duruşma kararının Türkiye’de tanınması için yeni bir dava açılması mazeretiyle bu kararı kaldırdı. Donna Marie de yeni bir dava açtı. İstanbul Asliye Hukuk Duruşması’nde görülen davanın karar mahkemesinde Donna Marie’nin arzı kabul edilerek Amerika Birleşik Devletleri’de hazırlanan vasiyetnamenin Türkiye’de de tanınmasına karar verildi.