ABD'li otomotiv üreticisi de çip krizi kurbanı! Üretimi durdurduğunu duyurdu

ABD'li otomotiv üreticisi de çip krizi kurbanı! Üretimi durdurduğunu duyurdu

Amerika Birleşik Devletlerili Ford dünyayı tesiri altına alan ve özellikle araba sektörünü vuran yonga krizi sebebiyle Köln’deki imali durdurdu. Dev firma daha evvelden de Amerika Birleşik Devletlerindeki…

Amerika Birleşik Devletleri merkezli otomotiv üreticisi Ford, küresel seviyede devam eden yonga krizi sebebiyle Almanya Köln’deki fabrikasında imali durdurdu.

Bild gazetesinin kaynaklarına katlandırdığı Pazartesi günü yayımlanan haberine göre, fabrikanın emekçileri 3 Mayıs ile 18 Haziran ve 30 Haziran ile 9 temmuz arasında, kısa süreli vardiyalar halinde çalışacaklar. Aradaki müddette ise fabrika tamamen kapalı olacak. Habere göre, Köln’deki Ford fabrikasında klasik çalışma kumpasında Ağustos ayında geçilmesi bekleniyor.

Ford daha evvel de aynı sebeplerle Amerika Birleşik Devletleri’deki bir hayli fabrikasında imali durdurmuştu. Bu büyümeler firmanın ilk çeyrek bilançosuna yansımış, paylarında kıymet kayıpları yaşanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli çok milletli ağ teknolojileri firmayı Cisco Systems CEO’su Chuck Robbins, Nisan ayının son haftasında yaptığı açıklamada, küresel seviyede tesirli olan yonga kıtlığının kısa vadede altı ay süreceğini, üretici firmaların da kapasite çoğalış çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

ABDli otomotiv üreticisi de <strong>çip krizi</strong> kurbanı Üretimi durdurduğunu duyurdu

BBC’nin suallerini cevaplayan Robbins, giderek gelişen yonga kıtlığına ait olarak, Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışıyla beraber, yonga kullanıcılarının genel bir daralma yaşanacağının öngörüldüğünü, kendileri gibi bir hayli yonga kullanıcısı işletmenin de projeksiyonlarını bu esasta yaptıkları için, yonga üreticilerinin de yapımlarını düşürdüklerini vurgulardı ve düşüş öngörülerine rağmen arzın yükseldiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli taşıt üreticilerinden Tesla’nın CEO’su Elon Musk da aynı günlerde yaptığı açıklamada, küresel seviyede yaşanmakta olan yarı geçirgen kıtlığının büyük mesele olduğunu vurguladı.

Musk yaptığı açıklamada, tüm bu meselelere rağmen büyük ihtimalle önümüzdeki ay içinde Tesla Model S dağıtımlarının başlayacağını duyurdu. Buna göre Tesla’nın yeni modelinin "yüksek kapasite ile imali" bu senenin üçüncü çeyreğinde ve seri imali de 2022 senesinde başlayacak.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara