ABD'li zenginlerle ilgili flaş iddia

ABD'li zenginlerle ilgili flaş iddia

ProPublica isimli analist gazetecilik platformunun internet sitesi, dünyaca ünlü milyarderlerin kazanç vergisi bildirimlerine erişildiğini öne sürdü.

ABD’de dünyaca ünlü milyarderlerin bazı seneler hiç kazanç vergisi ödemediği, bazı seneler ise çok düşük kazanç vergisi ödediği öne sürüldü. Merkezi New York’ta bulunan ProPublica isimli analist gazetecilik platformunun internet sitesi, dünyaca ünlü milyarderlerin kazanç vergisi bildirimlerine erişildiğini bildirdi.

Siteden yapılan açıklamada Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un 2007 ve 2011 senelerinde, Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın ise 2018 senesinde hiç kazanç vergisi ödemediği iddia edildi. Açıklamada, Forbes 2021'in en zenginleri listesinde 59 milyar dolarlık serveti ile 20. sırada yer alan Daha Önceki New York Valisi ve Bloomberg Üst İdareyicisi Michael Bloomberg’in de eş biçimde son senelerde kazanç vergisi ödemediği öne sürüldü.

Icahn Capital Management’ın kurucusu ve 14,9 milyar dolarlık servetiyle Forbes 2021 zenginler listesinde 124. sırada yer alan Carl Icahn’ın iki sene, Macar asıllı Amerikalı yatırımcı ve Sarih Cemiyet Vakıflarının Kurucusu George Soros’un ise üç sene süresince kazanç vergisi ödemediği iddia edildi.

Açıklamada Forbes 2021 en zenginler listesinde 6. sırada yer alan Warren Buffet’ın 2014-2018'de servetinin 24,3 milyar dolar seviyesinde çoğalmış olmasına karşın, toplam 125 milyon dolarlık kazanç beyan ederek yalnızca 23,7 milyon dolar vergi ödediği öne sürüldü.

ProPublica’nın açıklamasında, Amazon Kurucusu ve Üst İdareyicisi ve dünyanın en zengin adı olan Jeff Bezos’un 2014-2018'de servet çoğalışının 99
milyar dolar olmasına karşın, Bezos’un 4,2 milyar dolar kazanç bildiriminde bulunarak, yalnızca 973 milyon dolar kazanç vergisi ödediği iddia edildi.

Mevzuya ait olarak İngiliz yayın müesseseyi BBC’ye değerlendirmede bulunan Jesse Eisinger, “Bir multi milyarder olmanız halinde vergiyi sıfıra indirebiliyor olmanız karşısında oldukça donakaldık. Ultra zengin insanlar, sistemi tamamen legal bir biçimde bypass edebiliyor.” ifadelerini kullandı. Mevzuya ait Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, saklı bilgilerin rastgele bir biçimde yetkisiz ifşasının yasadışı olduğu kaydolundu.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara