ABD'nin koronavirüs 'antikor kokteyli' ilacının koruyuculuk oranı belli oldu

ABD'nin koronavirüs 'antikor kokteyli' ilacının koruyuculuk oranı belli oldu

Amerika Birleşik Devletlerili ilaç işletmesi Regeneron'un yeni tip koronavirüse Kovid-19 karşı geliştirdiği Regen-Cov isimli "antikor kokteylinin" enfeksiyona karşı yüzde 81 gözeticilik sağladığı…

İşletmeden yapılan yazılı açıklamada, Regen-Cov’un 3. faz sınama neticelerinin Kovid-19'a tutulan hastalarda ilk haftada yüzde 72, sonraki haftalarda yüzde 93 tesirli olduğunu gösterdiği kaydolundu.

Açıklamada, Regen-Cov'un ten altından uygulanması halinde ise enfekte olmayanlarda Kovid-19'a tutulma tehlikesini yüzde 81 eksilttiği ifade edildi.

Regen-Cov'un henüz Kovid-19 aşısı olmamış veya bağışıklık sistemindeki cılızlık sebebiyle aşının yeterli derecede tesirli olmadığı yüksek tehlikeli gruplar için ehemmiyetli bir büyüme olduğuna işaret edilerek, ilacın aşılama ile daha geniş kesimlerde kullanımı için Amerika Birleşik Devletleri Yiyecek ve İlaç Dairesi'ne FDA müracaatta bulunulacağı bildirildi.

Regen-Cov natürel antikorları taklit eden iki ilacın bileşiminden oluşuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Milli Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü NIAID ile ortaklaşa yürütülen ve 1500 şahıs üzerinde muayenehane sınamaları yapılan Regeneron’un kokteylinin, bağışıklık sisteminin natürel olarak ürettiği antikorları taklit için planlanan iki ilacın bileşiminden oluştuğu kaydolundu.

Kasım 2020’de yalnızca muayenehanelerde acil kullanımına izin verilen ilaç, damardan verildiği için zaman akdikeni ve uygulanmasının güç olması sebebiyle Kovid-19 rehabilitasyonunda çok seçim edilmemişti.

Regeneron'un mevzubahisi kokteyli, 2 Ekim 2020'de Kovid-19'a tutulduğunu duyuran daha önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın rehabilitasyonunda da kullanılmıştı.

Trump'ın hekimi Sean Conley, Kovid-19 testi pozitif çıktıktan sonra kaldırıldığı Walter Reed Askeri Hastanesi'nde Trump'a temkin emelli Regeneron’un 8 gramlık "antikor kokteyli" rehabilitasyonunu uyguladıklarını ve bunun neticesinde rastgele bir negatiflik yaşanmadığını belirtmişti.