ABD'nin Los Angeles şehrinde, 410 gün sonra ilk defa Kovid-19 nedeniyle ölüm kaydedilmedi

ABD'nin Los Angeles şehrinde, 410 gün sonra ilk defa Kovid-19 nedeniyle ölüm kaydedilmedi

Amerika Birleşik Devletlerinin California eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde, yeni tip koronavirüs Kovid-19 sebebiyle vefatların başlamasından 410 gün sonra ilk kez can kaybının asıllaşmadığı…

LA Times gazetesinin ilçe sıhhat departmanı raporuna katlandırdığı haberinde, ilk vefatın kaydolunduğu 19 Mart 2020'den bu yana dün, Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık şehri olan Los Angeles'ta Kovid-19 kaynaklı can kaybına tesadüfülmediği belirtildi.

Salgının başlangıcından bu yana 23 bin 915 bireyin yaşamını kaybettiği ve ocak başlarında günlük 300'e yakın vefatın bildirildiği Los Angeles, Amerika Birleşik Devletlerinde uzun zaman hadise ve ölü rakamlarının azami oranda izlediği California'nın Kovid-19'dan en çok etkilenen şehri konumundaydı.

GELİNEN NOKTA AŞI ÇALIŞMALARININ BAŞARISINA BAĞLANDI

Los Angeles'ın pazar gününü can kaybı olmadan kapatmasının arkasında tüm eyalet çapında aşı çalışmalarının geldiği noktanın tesirli olduğuna değinildi.

Haberde, 10 milyonu aşkın şehir popülasyonunun yarısından aşırısının ilk doz, 3'te birine yakın kısmının ise ikinci doz Kovid-19 aşılarının yapıldığının altı çizildi.

California, geçen yıl bahar aylarında salgını önlemek için konut yasağının ülkede ilk uygulandığı ve bu yasağın en uzun sürdüğü eyalet olmuştu.