ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar

ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar

Özellikle 44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı sırasında gösterdiği tesirli performans sonrası Batı medyasının Türk SİHA’larına alakası sürüyor. Amerikan Wall Street Journal WSJ gazetesi, “Türkiye’nin…

DÜNYA çapında minik ordular, ucuz ve silah taşıyabilen dronlarla askeri kapasitelerini yardım ediyor. Bu yeni savaş stratejiyi, başarısını Karabağ’da kanıtladı ve Türkiye-Rusya aksındaki stratejik balansın değişmesini sağladı. Türkiye’nin ürettiği düşük maliyetli silahlı insansız hava vasıtaları SİHA, Rus üretimi zırhlı vasıtalar ile hava korunma sistemlerini Rusya dayanaklı Suriye, Libya ve Ermenistan’da yok etti. Bu büyüme, geleceğin savaşlarını son teknoloji pahalı silahların yanında ucuz ama tesirli sistemlerin şekillendireceğine işaret ediyor.
ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar
DÜŞÜK MALİYETLİ BİR ALTERNATİF

Tek başına ya da gruplar halinde işlem icra edebilme marifetine sahip bu silahlar, yerde her şeyden habersiz askerler ile zırhlı vasıtaları sürpriz biçimde avlayabiliyor. Bundan evvel bu iş için pahalı savaş uçakları kullanılıyordu. Amerikan F-16’ları gibi ananesel savaş uçakları ile mukayese etildiğinde SİHA’lar hem imal hem işlem maliyeti açısından büyük avantaj sağlıyor. Kaptanların hayatının tehlikeye atılmıyor olması da bir başka ehemmiyetli kazanım. Dronların bu avantajına dikkat toplayan ve düşük maliyetinin orduya daha fazla tehlike alma imkânı verdiğini söyleyen Korunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de “bir hedef tanımlayabildikleri sürece” bu vasıtalardan “bir, iki hatta üç tanesinin” kaybedilmesinin mesele olmadığını söylüyor.
ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar
KALAŞNİKOFLAR GİBİ SAVAŞI DÖNÜŞTÜRDÜ

Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, uzun vakittir terörle çaba harekâtlarında çok gelişmiş dronlar kullanıyor. Ancak askeri üstünlüklerini gözetmek için bunları bağlaşıklarına dahi satmaktan sakınıyorlar. Oluşan boşluğu başta Çin olmak üzere öbür üreticilerin doldurmaya başladığının görülmesi üzerine ihracat önündeki maniler Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler için gevşetilmeye başlansa da silahlı dron teknolojilerinde yaşanan devrimde lider Türkiye’nin Bayraktar TB2’si oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nin MQ-9’ları ile kıyaslayınca TB2, daha hafif silahlar taşıyabiliyor. Ayrıca erimi de Amerika Birleşik Devletleri’ninkinin beşte biri olan 322 kilometre ile hudutlu. Ancak yeniden de faydalı ve emin olduğunu ispatladı. TB2 kaliteleriyle 20’nci asırda savaş alanlarını dönüştüren Sovyet silahı Kalaşnikof olarak öğrenilen AK-47’leri hatırlatıyor. Kalaşnikoflar da Amerika Birleşik Devletleri menşeli muadillerine mukayeseyle çok daha ucuz ve emin olmalarıyla kendine yaygın kullanım alanı bulmuştu.

İNGİLİZ BAKAN ‘REYİN DEĞİŞTİRİCİ’ DEMİŞTİ

Üretici işletme Baykar, 1984 senesinde otomotiv parçaları üretmek üzere heyetti. Katar ve Ukrayna bu sistemleri satın aldı. Geçen ay NATO azası Polonya 24 adet TB2 alımı için imzalaydı. Başka ülkeler de bu sistemle alakalı. Öyle ki İngiltere Korunma Bakanı Ben Wallace geçen sene Türk dronlarının Suriye’deki işlemlerine ait, “Neticeleri reyin değiştirici” demişti.

BAYRAKTAR TB2 NASIL DOĞDU

TB2; Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’in gelişmiş modelleri Türkiye’ye satmayı yalanlaması, sattıkları sistemlerden memnun olunmaması ve terör örgütü PKK ile çabada yerli mahsullere sahip olma hevesinin bir mahsulü olarak görülüyor. Bu vaziyete dikkat toplayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu ülkeler bizimle faydalı biçimde işbirliği yapmadı, biz de kendi programımızı başlatmak zorunda kaldık. Türkiye şimdi doğru zamanda doğru kararı vermiş olmanın meyvesini topluyor” dedi. Bayraktar, 2000’lerin başında bu teknolojiye yöneldi. Firmanın öne çıkan suratı Selçuk Bayraktar, Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü üniversitesi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde MIT eğitim almış bir isim.
ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar
SAATLERCE VE SUSKUN BİÇİMDE

Baykar CEO’su Haluk Bayraktar, SİHA ve İHA’ların saatlerce ve suskun biçimde havada kalarak radarlardan sakınabileceği bir aralık aradığını, bir defa bulduğunda da gerisinin domino taşlarının yıkılması gibi geldiğini söylüyor. Bu silahların bir düzinesi hedeflere eş zamanlı hücum için grup halinde de hakimiyet edilebiliyor. Geçen sene yaşanan Azerbaycan-Ermenistan savaşındaki bu sarih üstünlük, dikkatlerin Türkiye’nin tedarikçilerine çevrilmesine neden oldu. Kanada hükümeti, Ermenistan lobisinin baskısı üzerine Bayraktar TB2’de kullanılan parçaların satışına yasak getirdi. Baykar firmayı yetkilileri, bu ülkeden alamadıkları kameraya seçenek bir Türk mahsulü kullanmaya başladıklarını, motoru yerli çözümlerle değiştirmek için de çalışmalara sürat verdiklerini ve sene sonuna kadar bunun bitirilmesini beklediklerini açıkladı.

UKRAYNA’DA RUSYA’YA KARŞI KULLANILIYOR

Ukrayna Ocak 2019’da TB2 almak üzere kontrat imza attı ve şu ana kadar 6’sını teslim aldı. Kiev ayrıca, ortak imal için görüşme yürütüyor. TB2’den daha büyük olan Baykar’ın son yeni SİHA’sının motorunu da bir Ukrayna şirketi üretiyor. Ülke, bu silah sayesinde 2014’te Rusya’nın Kırım’ı ilhakı gibi bir tablonun yaşanmasını önlemeyi umuyor. Ukrayna Meclisi Korunma Kurulu Başkan Yardımcısı Yuriy Mysyagin, bu silahların Rusya’yı caydırdığını” söylüyor.
ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar
DÖNÜM NOKTASI SURİYE OLDU

TB2’leri beynelmilel arenada manşetlere taşıyan büyüme ise 2020’nin başlarında Suriye’deki performansı oldu. 2020 Şubat’ın sonlarına doğru Rusya dayanaklı Esad eforları Türkiye dayanaklı karşıların elindeki İdlib’e ilerliyordu. 34 Türk askerinin şehit edildiği hava hücumundan sonra Türkiye, Bahar Kalkanı harekâtını başlattı ve çok sayıda hedef SİHA’larla yok edildi. İşlem görüntüleri TB2’lerin bilinirliğini çoğaldırdı.

LİBYA’DA BAŞARILI SINAV

Suriye’de iyice geliştirilen taktikler, Libya’da da geçen sene Rus üretimi Pantsir hava korunma sistemlerinin yok edilmesinde kullanıldı ve hava üstünlüğü Türkiye’nin bu katkısıyla BM dayanaklı Trablus hükümeti lehine değişti. Sonunda Hafter eforları geri çekildi. Ankara, Rusya dayanaklı Halife Hafter’in başşehir Trablus’u hedef almasını yasaklamak için 2019’da bölgeye SİHA yollamıştı.

KARABAĞ BAŞARIYI

Türk SİHA’ları, yirmi seneden uzun vakittir Rus dayanaklı Ermeni eforlarının elinde bulunan toprakların Azerbaycan tarafından 6 hafta gibi bir zamanda geri kazanılmasına da takviye etti. Resim ve video delilleri kullanarak tahrip edilen donanımı doğrulayan bir blog olan Oryx Ermenistan’a ait; 106 tank, 146 topçu pilinin Türk SİHA’ları tarafından tahrip edildiğini aktardı.
ABD’nin prestijli gazetesi Türk SİHA’larını yazdı: Savaş alanını ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyorlar
MOSKOVA’NIN DEĞERLENDİRMESİ

Hemen her cephede Rusya’nın desteklediği eforlar karşısında kullanılan SİHA’ların ihracatı Moskova’yı rahatsız ediyor. Öyle ki, korona hadiselerini mazeret gösteren Rusya, Türkiye’ye uçuş yasağı getirdi. Amerikan Wall Street Journal gazetesi, haberinde ayrıca Rusya idaresinin uçuş yasağını bu hafta aldığı kararla üç hafta daha uzattığını aktardı. Kremlin ya da Rusya Korunma Bakanlığı, bu mevzuda yorum yapmadı. Moskova ile yakın enerji işbirliğine sahip olan ve bu ülkeden gelişmiş hava korunma sistemleri alan Türkiye’deki yetkililer, Rusya ile ihtilaf yaşamak istemediklerini söylüyor.