ABD'yi karıştıran davada duygulandıran ifade

ABD'yi karıştıran davada duygulandıran ifade

Amerika Birleşik Devletleri gündemini sallayan George Floyd davasında ifadeler alınırken vakaya şahit olan itfaiyecinin ifadeleri duruşma salonunda mahkemeyi izleyenleri duygulandırdı. Floyd'a…

Minneapolis itfaiyecisi ve acil tıp teknisyeni olarak geçen Mayıs ayında George Floyd'un polis cinayetine kurban gitmesi sırasında hadise yerinin yakınında bulunan Genevieve Hansen dün şahit sıfatıyla dominant karşısına çıktı.

Vakaya şahit olduğunu belirten Hansen ifadesinde, Floyd'un polislerle münakaşası sırasında vakanın gelişeceğini kavradığını, Floyd'un suratının maznun Derek Chauvin tarafından ezildiğini ve Floyd'un bağırışlarını duyurduğunu söyledi.

Maznun Derek Chauvin'in Floyd'u diziyle yere bastırmasının ardından yaşanan vakaya tepki göstermek isteyen kalabalığı polislerin uzaklaştırdığını ifade eden Hansen, kalabalıktan bazı insanların Floyd'a takviye etmek için polise dilendiğini aktardı.

'Orada öldürülen bir adam vardı' diye konuşan Hansen, kendisine tıbbi takviye sağlayabilirdim. Can Veren birey bu haktan yoksun vazgeçildi' ifadelerini kullandı.

MAZNUN AVUKATIYLA TARTIŞTI

Mahkemeye şahit olarak katılan Hansen, maznun avukatı Eric J. Nelson ile mahkeme esnasında tartıştı. Maznun avukatının George Floyd hapsedildiği sırada kalabalık hazin müydü? sualine tepki gösteren Hansen, 'Can Veren birini gördünüz mü öğrenmiyorum ancak biz çok üzüldük' diye yanıt verdi.

Duruşma başkanının Hansen'i uyararak, 'duruşmanın sorduğu suale yanıt verin. Avukatla tartışmayın' dediği bilindi

VAKANIN VİDEOSUNU SÜRÜKLEYEN BİREY KONUŞTU
George Floyd'un vefat anını kaydolan ve sosyal medyada yayınlayan, 18 yaşındaki Darnella F. de şahit olarak dinlendi.

Darnella F. yaşanan hadise sırasında Cup Foods kafeye doğru yürüdüklerini ve Floyd'un suratındaki fobiyi gördüğünü, yaşamı için dilendiğini dinlediğini ve bunun için yaşananları kayda aldığını söyledi. Yaşananları dünyanın gündemine taşımayı sağlayan hadiseyi videoya Darnella F, Floyd'un yaşamını kurtarmak için bir şey yapamadığı için pişmanlık dinlediğini kaydoldu. Darnella F, ifadesinde ayrıca Floyd'un acı sürüklediğini ve "Soluk alamıyorum" haykırışlarını dinlediğini dile getirdi. Genç şahit, Floyd'un korktuğu için annesine de seslendiğini ifade ederek, etrafta oluşan kalabalığın polis memurlarını tehdit ettiği istikametindeki korunma ifadelerini de reddetti.

FAZLA DOZ UYUŞTURUCUDAN CAN VERDİ SAVUNMASI

Chauvin’ın korunma avukatları, mahkemeden evvel yaptıkları açıklamada 46 yaşındaki Floyd'un fazla dozdan can verdiğini iddia edeceklerini belirtti. 45 yaşındaki Chauvin, cinayet ve maksatsız adam öldürme yargılamalarını yalanladı. Hadise yerinde bulunan öbür üç polis Tou Thao, J Alexander Keung ve Thomas Lane’in ise daha sonra suçlanacağı duyuruldu.