AB’ye içeriden ‘YPG’ uyarısı: Bizi de vurabilirler

AB’ye içeriden ‘YPG’ uyarısı: Bizi de vurabilirler

AB Terörle Çaba Koordinatörü Gilles de Kerchove’nin hazırladığı raporda, Suriye’de YPG’ye katılan, sonra da ülkelerine dönen fazla solcuların Avrupa’daki terör faaliyetlerinde kullanabilecekleri…

Türkiye’nin tüm ihtarlarına ve sunduğu kanıtlara karşın YPG’nin terör örgütü PKK’nın uzantısı olduğunu kabul etmemekte ısrar eden Avrupa Birliği’nin AB bir iç çalışma evrakında bu teşkilata ait dikkat çekici vurgular yer aldı. AB Terörle Çaba Koordinatörü Gilles de Kerchove tarafından hazırlanan ve aza ülkelere sevk edilen, “Sol ve Anarşist Aşırıcılık ve Terörizmle Çaba için AB Eylemi” başlığını taşıyan dokümanda, Suriye’de YPG’ye katılan, sonra da ülkelerine dönen fazla solcuların Avrupa’daki terör faaliyetlerinde kullanabilecekleri hünerler edindikleri belirtildi. Bu vurguyla, yalnızca cihatçıların değil YPG’ye katılıp dönenlerin de Avrupa için tehdit oluşturabileceği iletiyi verildi.
AB’ye içeriden ‘YPG’ uyarısı: Bizi de vurabilirler
TERÖR FAALİYETLERİ

Avrupa’daki fazla solcuların Suriye’nin kuzeyindeki sol meyilli gruplarla dayanışmaya büyük önemsediğinin ve son yarıyılda bu kesimle Kürt teşkilatlar arasındaki bağların giderek kuvvetlendiğinin altının çizildiği dokümanda, “Cihatçı gruplara katılan Avrupalılar gibi Suriye’deki solcu ve anarşist savaşçılar, Avrupa’daki terör faaliyetlerinde kullanabilecekleri muharebe hünerleri edinmekte veya bunları kuvvetlendirmektedir” denildi.

SOMUT MİSAL

“Statewatch” isimli internet sitesinde yayımlanan, kamuya sarih olmayan AB evrakında, bu tespitin esastan yoksun olmadığını kanıtlayan bir olaya atıf yapıldı. Aralık 2020’de Fransa’nın muhtelif kentlerinde 30’lu yaşlarda altı erkek ve bir bayana müteveccih bir harekât tertip edildi. İşlemin odağında ise YPG’ye katılıp 10 ay bölgede kaldıktan sonra Fransa’ya dönen Florian D. yer alıyordu. Fransa’ya döndükten sonra 2018’de istihbarat üniteleri tarafından takibe alınan Florian D. ve öbür bireylere müteveccih işlemin mazereti, ülkede bir terör hücumu tertip etme hazırlığında olmalarıydı. Yapılan aramada patlayıcı hazırlamaya yarayan malzeme ve silahlar ele geçirildi.

TANIMAMA MESELEYİ

İşaret edilen tehlikeye karşın uygulamada ciddi boşluk yaşanıyor. Bunun ana sebebi ise YPG’nin AB ülkeleri tarafından terör örgütü olarak tanınmaması. DEAŞ’a katılanlar “yabancı terörist savaşçı” olarak muamele görürken bu gidişat YPG’ye katılanlar için geçerli değil. Dokümanda şu ifadelere yer verildi: “AB, YPG’yi terör örgütü olarak tanımadığı için silahlı savaşçı olarak bu gruba katılan gönüllüler yabancı terörist savaşçı olarak değerlendirilmemekte ve bu sebeple bir hayli AB ülkesinde haklarında legal takibat yapılmamaktadır. Bir Haylisinin çatışmalara katıldığını inkâr etmesi, bu şahıslar hakkındaki legal takibatı daha da güçleştirmektedir.” Dokümanda, AB’nin terör örgütleri listesinde yer alan DHKP-C’ye de yer verildi. Bu teşkilatın Avrupa ülkelerinin topraklarını, Türkiye’deki faaliyetlerini desteklemek için lojistik üs olarak kullandığı ifade edildi.

TAVIRDA FARKLILIK YOK

AB’nin PYD/YPG’yi terör örgütü olarak görmeme yaklaşımı sürüyor. Eş bir gidişat Türkiye’nin azaları arasında yer aldığı NATO’da da yaşanıyor. AB azası ülkeler arasında şu ana kadar YPG’yi terör örgütü olarak niteleyen çıkmadı. AB Komiteyi de PYD/YPG için terör örgütü ifadesini kullanmak yerine ‘Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü’ vurgusunu seçim ediyor. Oysa PKK ile PYD ve YPG arasındaki bağ teknik kaliteli raporlara da yansımıştı. Avrupa Polis Teşkilatı Europol, 2016’da yayımladığı Avrupa Birliği Terörizm Gidişatı ve Meyil Raporu’nda TESAT, “PKK tarafından elde edilen hasılatın teşkilatın silahlı kanadı HPG ile Suriye’deki karşılığı PYD ve onun askeri kanadı YPG’ye aktarıldığına inanılıyor” vurgusuna yer vermişti.

: İlginize Sürükleyebilir Rize'deki trajedi gün ağarınca ortaya çıktı! 3 Bakan bölgede...Hiç usumdan çıkmayan 7 simge resim karesi!15 Temmuz'dan 5 sene sonra... Din kisvesine geçit yok!