‘Açığı kış aylarında kapatırız’

‘Açığı kış aylarında kapatırız’

Türkiye turizmi yaz ayları gelmesine karşın henüz istediği seviyeye erişemedi. Avrupa’dan henüz turist hareketi başlamadı. Rusya ise uçuş kısıtlaması kararını uzattı. Bu negatif büyümelere karşın…

Koronavirüs salgını bu sene de turizm sektörünü etkilemeye devam ediyor. Olay rakamlarında büyük düşüş yaşansa da henüz Rusya ve Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye uçuş izni çıkmadı. Türkiye’ye en çok turist yollayan pazarlar arasında yer alan bu ülkelerden uçuş izni çıkmayınca, sektör de hazırlıklarını ona göre yapmaya başladı. Evvelki gece Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Hakimiyet ve Temkine Merkezi, Türkiye ile uçuşlara müteveccih kısıtlamaların 21 Haziran’a kadar uzatıldığını bildirdi. Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşlar, 12 Nisan’da alınan kararla 15 Nisan ila 1 Haziran arasında geçici olarak kısıtlanmıştı. Rusya’dan yeniden böyle bir kararın gelmesinin ardından turizm sektörüne yeni tasarılarını ve temennilerini sorduk.

HOŞ HABERLER BEKLİYORUZ

Dünyada seyahat hareketinin daha istenilen seviyeye erişmediğini ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Sururi Çorabatır, “Bizim en büyük avantajımız tehlikesiz turizm sertifikasının uygulanması. Uçuşların başlamasıyla beraber otellerimizin hizmet niteliğini de düşününce büyük avantaj tutacağız. Rusya şu anda 21 Haziran’a kadar bekleme kararı aldı. Rusya’dan değişik ülkelere de pek fazla çıkış yok. Kendi içlerinde hareket ediyorlar. Kırım ve Soçi’ye gidiyorlar. Biz olay rakamlarını tanımlanan kriterlerin altına düşürürsek Rusya uçuşları başlatacaktır. Avrupa’dan da hoş haberler bekliyoruz. İngiltere’den haziran sonu itibariyle turist akışı olacağını hipotez ediyoruz. Bunların dışında Ortadoğu, Doğu bloku ülkeleri ve Arap Yarımadası’ndan da arz geliyor” dedi.

NETİCELERİNİ GÖRECEĞİZ

Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın turizm için büyük gayret sarf ettiğine vurgu yapan Çorabatır, “Bunların neticelerini alacağız. Avrupa ve dünyada sıradanlaşma oldukça bunların neticelerini biz de göreceğiz. Sezonun geç başlamasıyla dezavantajlı olduk ancak aşıların da çoğalmasıyla sıradanlaşma süreci süratlenecek. Bu sene sezonun daha uzun süreceğini düşünüyoruz. Sezon uzayınca bu yarıyılda yaşadığımız kaybı karşılama edeceğiz. Geçen senenin üzerinde seneyi kapatacağımızı düşünüyoruz. 2022 ise çok daha iyi olacak. Burada ehemmiyetli olan olay rakamlarının düşmesiyle tembellik kapılmadan devam etmek. Ayrıca iç pazardan da sıradanlaşma kararıyla hareketin çoğalacağını hipotez ediyoruz” diye konuştu.

KIŞ AYLARI İÇİN UMUTLUYUZ

Türkiye’nin yalnızca Rusya ile turizm yapmadığına vurgu yapan Titanic Otelleri Genel Koordinatörü Gökhan Özbatır, “Rusya 21 Haziran’a erteledi. Avrupa ve İngiltere de o tarihlerde uçuşlarını başlatmayı tasarlıyor. Daha erken açılmayı bekliyorduk ama olmadı. Buna karşın haziranda açılma olsa dahi geçen yılı geçeceğimizi düşünüyorum. Olay rakamlarının düşmesiyle beraber bir hayli ülkeden gelişler başlayacaktır. Her şey olay rakamı ile doğru orantılı. Otelciler ve turizm sektörü olarak her şeyimiz hazır bekliyoruz. Rusya’nın aldığı karar en fazla 15-20 gün daha kaybettirir. Ne olursa olsun geçen seneden daha iyi bir sezon geçireceğiz. Geçen sene temmuzda hareket başlamış eylül sonunda kapanmıştı. Ancak bu sene aşının tesiriyle kış aylarını da hoş geçirmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘OLAY RAKAMLARINI DÜŞÜRMELİYİZ’

Türkiye’ye müteveccih uçuş yasakları 21 Haziran’a kadar uzatılmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Alanya Turistik Şirketçiler Derneği ALTİD Başkanı Burhan Sili, “Olay rakamları oldukça eksilmekle beraber istenilen seviyeye erişmedi. Bu 20 günlük süreçte de olay rakamlarının eksilmeye devam etmesi ve istenilen seviyeye gerilemesi sonucunda bizler açısından pozitif kararların çıkmasını bekliyoruz. Uçuşların tekerrür başlaması hem ülkemizi seven ve gelmek isteyen Rus konuklarımız açısından hem de ülkemiz ve bölgemiz turizmi açısından son derece pozitif olacaktır” ifadelerini kullandı. 

ANTALYA’NIN ABUHAVAYI UYGUN

Olay rakamlarının 10 binin altına düştüğüne dikkat toplayan Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu, şunları söyledi: “Mevzu artık politik diye düşünüyorum. Olay rakamları bu denli eksilmişken uçuşları başlatmamaları bizleri üzdü. Ancak temmuz haysiyetiyle Avrupa’dan hareket başlayacaktır. Bu olunca Rusya’dan gelişler olur. Şu ana kadar Antalya’ya gelen turist 750 bini buldu. Geçen senenin ilerisindeyiz. Bu surattan geçen seneyi geçebileceğimizi düşünüyorum. Otelciler olarak tehlikesiz turizm sertifikasının gerektirdiği her kaideye bağlı olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda iç turizmde de daha büyük bir canlanma bekliyoruz. Avrupa’da yaşayan Türklerin ana vatanlarında yapmak istedikleri tatille de ciddi potansiyel oluşacaktır. Türkiye’yi her yarıyıl seçim eden, ne yapıp edip ülkemize gelen Rus, Batı Avrupa, Benelüks ülkeleri, İngiliz ve Almanlar var. Bu arz sayesinde turizm potansiyeli de çoğalacaktır. Olay rakamlarının düşmesi ve aşılanma ile sezon daha da uzayacak. Ayrıca Antalya bunun için uygun bir abuhavaya sahip.” 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara