Açıklamayla satışlar yüzde 630 arttı! En çok tercih edilen 3 ülkeden biri Türkiye

Açıklamayla satışlar yüzde 630 arttı! En çok tercih edilen 3 ülkeden biri Türkiye

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın koronavirüs önlemlerini aşamalı olarak kaldırma planını açıklamasının ardından seyahat şirketleri yaz tatili rezervasyonlarında büyük artış yaşandığını açıkladı.…

Tui şirketi son bir ayın en fazla rezervasyon yapılan gününün yaşandığını izah etti. BBC Eriştirme Muhabiri Caroline Davies, Tui müşterilerinin en fazla Türkiye, Yunanistan ve İspanya'ya alaka gösterdiğini aktarıyor. Thomas Cook şirketi ise izahın hemen peşinden web sitelerinin trafiğinin iki katına çıktığını duyurdu.

Havayolu şirketi EasyJet bilet satışlarında yüzde 337, tatil paketi satışlarında ise yüzde 630 artış yaşandığını, en çok Ağustos, Temmuz ve Eylül aylarına talep olduğunu belirtti. Thomas Cook yöneticisi Alan French "Hükümetin bugünkü izahı tatile gitmek için can atan bizler için güzel bir haberdi" diye konuştu ve ilave etti:

"Ayrıntıları öğrenmeyi bekliyoruz ama hükümetin önümüzdeki aylarda beynelmilel yolculara müsaade etme isteği aşikar."

İngiltere'nin uluslararası yolculara ne vakit müsaade edeceği daha belli değil. Hükümetin buna değin ayrıntıları 12 Nisan'da izahı bekleniyor. BBC Ekonomi Muhabiri Mary-Ann Russon, uluslararası yolculara müsaade edilebilecek en erken tarihin 17 Mayıs olduğunu aktarıyor.

Boris Johnson'ın 22 Şubat'ta izah ettiği tasarı, her şeyin yolunda gitmesi vaziyetinde 8 Mart'tan 21 Haziran'a kadar uzanan bir yol haritası çerçevesinde hayatın adım adım normale dönmesini içeriyor.

Türkiye İngiliz turistler için popüler tatil noktaları arasında bulunuyor. Pandemiden evvelki son sene olan 2019'da İngiltere'den Türkiye'ye giden turist sayısı yüzde 13,6 artışla 2 milyon 562 bin olmuştu. İngiltere bu alanda Rusya ve Almanya'nın ardından üçüncü sırada bulunuyor.