Adalet Bakanı Gül'den yeni anayasa açıklaması

Adalet Bakanı Gül'den yeni anayasa açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni tüzüğü halkla yapacaklarını belirterek "Statüko, beyaz Toros’ları beğenir. Statüko, faili bilinmeyenleri beğenir. Ama biz statükoyu, beyaz Toros’ları, siyah Audi'leri,

Aksaray'da Önder İmam Hatipliler Derneği'nce 18'inci İmam Hatipliler Kongreyi tertip edildi. Kongreye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, misafirler ve protokol azaları katıldı. Bakan Gül, kongrenin teması olarak tanımlanan 'adalet' ve 'acıma' başlıklı mevzulara değinerek, şunları söyledi:

"Bizi biz yapan değerlerin başında adaletin ve acımanın geldiği hepimizce bilindiği üzeredir. Bu iki değer, birbirini sanki tamamlar. Acımasız, adalet olmayacağı gibi adaletsiz acımada olmaz. Adalet ve acıma, yeri ve göğü ayakta yakalayan temel bir kolondur. Bugün dünyanın dört bir yanında yaşanan eziyetlerin temel sebebinin de adaletin küresel anlamda da olmadığının bir neticeyidir. Bu mevzu yalnızca hukukta değil; sanatta, edebiyatta, kültürde her alanda adalet ve acıma bir temel kavram olarak hep gündemde kalmış."

: İlginize Sürükleyebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Yarım saatlik yol 5 dakikaya iniyorTaliban'a soğuk duş! Resmen kapıyı kapattılar...Eski eşine böyle veda etti: Ateşlerde yansınlar bizi ayrı koyanlarGül, adaletin, yalnızca mahkeme salonlarında, adliye antrelerinde değil; aynı zamanda hayatın her alanına ait bir değer olduğunun unutulmaması gerektiğini söyleyerek, "Bu değeri her an, her yerde korumalıyız. Adalet ve acımayı doğuştan itibaren hayatın her alanında yaşayan, korunan, kutsanan bir değer olarak gözetirsek, adaletin karar olduğu yerde yaşayan adaleti de yaşatır. Bu abuhavayı gerek aile gerek sosyal münasebetlerde, caddede, semtte, çarşıda, sanatta, kültürde, ticarette, politikada, iş hayatında her yerde adaleti en tepeye alırsak orada adalet tecelli etmiş olur" diye konuştu.

Gül, 28 Şubat sürecini de andırdırarak "Halkımıza o karanlığı yaşatanlarda, halk istemine vesayet ve darbe vuranlara da yeniden adaletle yanıt verdik" dedi.

Yeni tüzüğün de halkla beraber yapılacağını vurgulayan Gül, "Birileri statükodan memnun olur. Neden? Statüko onların ekmek kapısıdır. Ama statükoyla da çaba edeceğiz. Reformlarımızı bu ulusun lehine değiştireceğiz. Statüko, beyaz Toros'ları beğenir. Statüko, faili bilinmeyenleri beğenir. Ama biz statükoyu, beyaz Toros’ları, siyah Audi'leri, faili bilinmeyenleri 2023'lere taşıyan, taşımak isteyen anlayışla da çaba edeceğiz. Yeni tüzüğü ulusumuzla yapacağız" diye konuştu.

Kongreye 'Küresel Kargaşadan Çıkış için: Adalet ve Acıma' isimli konferans konuşmacısı olarak katılan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da adalet ve acımanın ehemmiyetini vurguladı. 28 Şubat sürecinde başörtü ve imam hatip mekteplerinde yaşanan meseleleri anımsatan Kurtulmuş "Geçen hafta kara harp mektebi ödül merasiminde, genç teğmen kızımız başörtüsüyle birlikte dereceye girerek, kara harp mektebinden teğmen olarak mezun oldu. Bu Türkiye için gurur tablosudur. Bu verilen çabanın zaferli olduğunu ve cemiyet tarafından özümsendiğinin de sarih bir delilidir. Biz bu ülkede başörtülü, başı sarih, şu görüşten, bu görüştün, şu hayat stilini özümseyen, bu hayat stilini özümseyen tam yurttaşlarımızın, denk ve özgür yurttaşları olarak geleceğin Türkiye'sini kucaklayacağını, canla ve başla bu yolda yürüyeceğine inanıyoruz" ifadelerini kullandı.