Adana'da dolandırılan kadının feryadı! Hayatı kâbusa döndü

Adana'da dolandırılan kadının feryadı! Hayatı kâbusa döndü

Adana’da 58 yaşındaki Sultan Perdancı, dükkanını kiraya verdikleri kişiler tarafından sahte tahville dolandırıldığını, can veren eşinin hatır tahvili verdirdiği birey tarafından da mülk varlığına icra

Edinilen bilgiye göre, Ahmet Perdahcı, merkez Seyhan ilçesine bağlı Kurtuluş Semti’ndeki bilardo salonunu 1998 senesinde Mehmet Erdal Ö. ile kuzeni Erdem A.’ya kiraladı. 1999'un Nisan ayında ise Ahmet Perdahcı ölüm etti ve iş yeri kızı Sultan Perdahcı’ya 58 kaldı.

SAHTE TAHVİL İLE DOLANDIRDILAR

Sultan Perdahcı, babasının vefatından sonra 2000 senesinde dükkanını yeniden aynı kişilere 800 lira karşılığında kiraladı. Bu sırada 2 kuzende Perdahcı’dan iddiaya göre bir kağıda parayı teslim aldığına dair imza atmasını istedi. Sultan Perdahcı ise imzayı attı.
2001 senesinde ise Sultan Perdahcı, iş yeri kira fiyatını arttırmayı arz etti ancak 2 kuzen Perdahcı’nın bu önerisini kabul etmedi. Bu sırada annesi Fitnat hastalıktan ölüm eden Sultan Perdahcı ise kimsesi kalmadığı için kira zammı isteğini geri çekti.

ALMANYA’DAN İCRA GELDİ, TAHVİL SAHTE ÇIKTI

2003 yılında ise Almanya’da yaşayan Mustafa Baki H., avukatı aracılığıyla Perdahcı’ya 175 bin liralık icra gönderdi. Perdahcı ise kimseye borcu olmadığı için avukatı aracılığıyla Adana Emniyeti’ne müracaat eterek tahvilin araştırılmasını istedi. Evvel Adana Kriminal Polis Laboratuvarı, daha sonra da Adalet Bakanlığı Adli Tıp Müesseseyi Fizik İhtisas Dairesi, ‘Okudum/ Sultan Perdahcı’ yazısıyla imzanın Perdahcı’ya ait olduğunu ancak üzerindeki değişik yazıların “Kimyevi akışkan kullanılarak silindiğini ve çıplak gözle görülemeyecek yazı mürekkebi enkazlarının bulunduğunu” tanımladı.

AVUKATI EVİNE İCRA GÖNDERDİ

Tahvilin sahte olduğu anlaşılmasına karşın karşı taraf itiraz ederek Silifke İcra Dairesi’ne tekerrürden dava açtı. Bu sırada ise avukat A.Ç. aracılığıyla Sultan Perdahcı’nın evine icra geldi ve kadının neredeyse tam eşyaları haczedildi.
Silifke İcra Dairesi’nden de tahvilin sahte olduğu ortaya çıkarken Mehmet Erdal Ö.’nün yengesinin ifadesiyle tahvilin kiracılar Mehmet Erdal Ö. ile kuzeni Erdem A. tarafından tertip edildiği ortaya çıktı. Duruşma tarafından da haklı bulunan Sultan Perdahcı, icraya giden eşyalarını bir cinsli alamadığını öne sürdü.
Ayrıca Silifke Ağır Ceza Mahkemesi’nce Almanya’da yaşayan Mustafa Baki H.’ye, dokümanda sahtecilik suçundan ceza verildi.

EVLENDİ, HATIR TAHVİLİ BAŞINI YAKTI

İş yerini bir cinsli Mehmet Erdal Ö. ile kuzeni Erdem A.’dan kurtaramayan Sultan Perdahcı, 2003 senesinde Ahmet Caf ile tanışarak evlendi. Çiftin bu konutluluktan da 2 çocukları dünyaya geldi. 7 Nisan 2005 tarihinde ise Ahmet Caf, konuta Şahin Ç. adlı bir dostuyla geldi. Eşine, ‘Şahin benim yakın dostum. Bir bankadan kredi kullanacak. Güvence için ona bir hatır tahvili ver’ dedi. Perdahcı ise eşinin bu isteğini kırmayıp 50 bin ve 30 bin liralık 2 adet hatır tahvili verdi.

EŞİ CAN VERDİ, TAHVİLLER İCRAYA GİTTİ

Sultan Perdahcı’nın eşi Ahmet Caf ise 2006 senesinin Haziran ayında hayatını kaybetti. 2 çocuk ile tek başına kalan Perdahcı’ya 4 buçuk ay sonra hatır tahvili verdiği Şahin Ç., icra gönderdi. Perdahcı’nın babasından kalan iş yeri bu icra üzerine 4 Aralık 2008 senesinde Şahin Ç.’e verildi. Sultan Perdahcı, Şahin Ç.’ye hatır tahvili verdiğini ispatlamak için dava açtı ancak bir sonuç elde edemedi.
Sultan Perdahcı, 6 ay evvel Eyüp Alpaslan ile hayatını birleştirdi. Eyüp Alpaslan ise 2 avukat tutarak eşinin davalarının tekerrürden peşine düştü.

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ İSTİYORUM”

Sultan Perdahcı, seneler süresince çok mağdur edildiğini söyleyerek destek istedi. Babasının kiracıları, yakaladığı avukat ve hatır tahvili verdiği birey tarafından dolandırıldığını ileri süren Perdahcı, “Ben çok mağdur oldum. Evvel kiracım dolandırdı. Ardından avukatım ‘Sen bana para ödemedin’ diyerek dolandırdı. Hatır tahvili verdiğim birey de dolandırdı. Benim elimde evraklarım olmasına karşın mağdur oldum. Gereğinin yapılmasını, mağduriyetimin giderilmesini istiyorum” diye konuştu.
Avukat Murat Eşelioğlu ise Sultan Perdahcı’nın birçok kere mağduriyete uğradığını ve çözüme kavuşması için çabaladıklarını söyledi.
Avukat Mahmut Gökbörü Canbaz da suçlaması devam eden dosyalar için çalıştıklarını söyleyerek, “Yapacağımız suç bültenleriyle beraber bu kişiler hakkında tekerrürden yasal süreci başlatıyoruz” dedi.