Adana'da vatandaşların 'navigasyon' tepkisi: Camiye bile gidemiyoruz

Adana'da vatandaşların 'navigasyon' tepkisi: Camiye bile gidemiyoruz

Adana'ya yük getiren TIR şoförlerinin navigasyonla girdiği dar sokakta yaşayan vatandaşlar, büyük korku yaşıyor. Mahalle sakinleri, TIR’ların evlerine ve elektrik direklerine çarpması sonucu…

Türkiye’nin doğu şehirleri ve İran, Irak gibi ülkelerden Adana’ya yük getiren TIR sürücüleri, Adana-İskenderun Otobanı'ndan çıkıp D-400 Karayolu’na bağlanmak istediklerinde, navigasyonun yönlendirmesiyle kendilerini merkez Sarıçam kazasına bağlı Acıdere Semti’nin dar sokaklarında buluyor. Bilhassa 6614 Sokak’ta yaşayan semt sakinleri, TIR sürücülerinin manevra yaptığı sırada hanelerinin zarar görmesinden yakıntı ediyor. TIR’lar, sokaktan geçtikleri sırada elektrik tellerine zarar verip, günler süren kesintilere de kapı aralıyor. Semtli, navigasyon sisteminde farklık yapılmasını ve sokaklarının ‘çıkmaz sokak’ olarak işaretlenmesini istiyor.

’10 GÜN SÜRESİNCE KARANLIKTA OTURDUM’

Evinde yalnız yaşayan Seher Sezgeç (80), sokaktaki elektrik direğinin zarar görmesi neticesi 10 gün süresince elektriksiz kaldığını belirterek, "Bu yol çok dar. TIR’ların içerisinde bir alet var, burayı gösteriyormuş. Araçlar hanemize çarpıyor. Canımız tehlikede. Ben 80 yaşında bir kadınım. Ben can versem hesabını kim verecek? Çok korkuyorum. Elektrikler kesildi, 10 gün karanlıkta oturdum. Bu yoldan TIR’ların geçmesinden şikayetçiyiz. Geçmemelerini istiyoruz” dedi.

Adanada yurttaşların navigasyon reaksiyonu: Camiye dahi gidemiyoruz

‘SOKAĞIMIZIN ‘ÇIKMAZ SOKAK’ OLARAK İŞARETLENMESİNİ İSTİYORUZ’

Semt sakinlerinden Sefa Sinç (58) ise bu meselenin acilen çözüme kavuşturulup sokaklarının, navigasyon sisteminde çıkmaz sokak olarak gösterilmesini istediklerini dile getirerek, "Adana’ya gelen TIR’lar, otobandan çıkış yaptıklarında navigasyon onları bu sokağa yönlendiriyor. Ara ara TIR’lar bu sokakta arka arkaya sıralanıyor. Geri dönemiyorlar, ileri gidemiyorlar. Hanelerin duvarlarına, elektrik direklerine çarpıyorlar. Daimi elektrik kesintisi yaşanıyor. TIR’ların biri yansa, bu hanelerin hepsi tehlikede” dedi.

Adanada yurttaşların navigasyon reaksiyonu: Camiye dahi gidemiyoruz

‘CAMİYE DAHİ GİDEMİYORUZ’

Kazım Çam (79) ise TIR’ların elektrik direklerine çarpması hasebiyle bazen küçük yangınlar çıktığına değinerek, "Korkumuzdan camiye dahi gidemiyoruz. Sürücülere söyleyecek bir sözümüz yok ancak bu sistemin değiştirilmesi bu kadar zor mu?” diye konuştu.