Adıyaman'da tesadüfen bulundu! 80 metre uzunluğunda

Adıyaman'da tesadüfen bulundu! 80 metre uzunluğunda

Adıyaman'da foseptik çukuru kazımı sırasında, 80 metre uzunluğunda Orta Çağ Dönemi'ne ait tünel yapısı tanımlandı. Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, 'Takribî 80 metre uzunluğunda, değişik 2 tünelde

Hacı Güngör, merkeze bağlı Boğazkaya köyünde evinin bahçesine foseptik çukuru kazdığı sırada tünel yapısıyla karşılaşması üzerine vaziyeti Adıyaman Müze Müdürlüğü takımlarına bildirdi.

Takımlar ip sarkıtarak girdikleri ve tahlil yaptıkları 80 metre uzunluğundaki tünelin Orta Çağ Dönemi'ne ait olduğunu ve 3 kola parçaladığını tespit etti.

Müze Müdürü Mehmet Alkan, kendilerine gelen bilgi sonrası takımların alana giderek tahlil yaptığını belirterek, şunları söyledi:

"Bölgede daha evvelleri sondaj çalışması yapıldığı için tünelin içerisinde yer yer çökmeler oluşmuş. İnsan eliyle yapılmış olan izleri gördük. Orta Çağ yarıyılına ait olan bu tünel yapısı ehemmiyetli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Takribî 80 metre uzunluğunda, değişik 2 tünelde 20 metre uzunluğunda fakat çökmeler oluştuğu için net bir uzunluk veremiyoruz." dedi.

Müze Müdürlüğü takımlarınca, tünel yapısının patenti için Şanlıurfa Kültür Varlıklarını Koruma Heyetine müracaat ettiği bilindi.

: İlginize Sürükleyebilir Dünya diken üstünde... Flaş aşı iddiası! Ve en yetkili ad konuştu20 bin hoca atandı... Erdoğan'dan surat surata eğitimle alakalı net ileti!Bu kripto paraların yıldızı parladı! Yükselişleri sürecek mi?