Adıyaman'da yeni bir böcek türü keşfedildi! Zootaxa dergisiyle bilim dünyasına duyuruldu

Adıyaman'da yeni bir böcek türü keşfedildi! Zootaxa dergisiyle bilim dünyasına duyuruldu

Adıyaman'da yürütülen çalışmalarda, endemik olan "bidessus anatolicus anatolicus" alt cinsinden sonra ikinci endemik alt cins keşfedildi. Böceğe "bidessus anatolicus adiyaman" ismi verildi.

Adıyaman Üniversitesi ADYÜ Kahta İş Akademiyi Öğretim Abonesi Doç. Dr. Gani Erhan Taşar, yaptığı yazılı açıklamada, "bidessus anatolicus adiyaman"ın takribî 2 milimetre boylarında ve tatlı sularda yaşadığını belirtti.

Keşfedilen böceğin, tatlı sulardaki organik maddeleri ayrılarak doğaya fayda sağladığını dile getiren Taşar, "Aynı zamanda su ekosistemi içerisinde yaşayan balıkların da gıda kaynağı olabilmektedirler. Daha evvel 'hydrochus adiyamanensis' adlı yeni bir cinsi bilim dünyasına yaptığımız çalışmalar sonucunda duyurmuştuk. Bu çalışma ile bilim dünyasına Adıyaman adı ile ikinci bir canlı daha kazandırmış olduk." ifadesini kullandı.

Taşar, buldukları "bidessus anatolicus adiyaman" isimli böceği, hayvan sistematiği alanında yetkin ve prestijli bir mecmua olan "Zootaxa" adlı mecmuada yayımlanan çalışma ile bilim dünyasına duyurduklarını bildirdi.

Türkiye'nin zengin flora ve faunaya sahip olduğuna dikkati sürükleyen Taşar şunları kaydoldu:

"Bu çalışma ile bilim dünyasına Adıyaman adı ile ikinci bir canlı daha kazandırmış olduk. Bugüne kadar yapılmış olan çalışmalar ülkemizin coğrafi konumu itibari ile hem flora hem de fauna açısından oldukça zengin bir biyoçeşitliliğe sahip olduğunu bize göstermektedir. Bu çalışmaların büyük bir çoğunluğunun ise yabancı bilim insanları tarafından yapıldığını görüyoruz. Yabancı analistlerin 1990’lara kadar ülkemizin bir hayli yerini dolaştıklarını ve buralardan topladıkları misalleri ülkelerine ve doğa-tarih müzelerine götürmek sureti ile yayımladıklarını görüyoruz. Son senelerde üniversite rakamlarımızın çoğalması ile bilim insanlarımızın rakamı da çoğalmıştır. Dolayısı ile bu stil bulguları ülkemiz ismine yerli tahlilcilerimizin yapması muhtemel olmuştur."