AFAD Trabzon İl Müdürü'nden uyarı: 'Sele araçta kapılırsanız, terk etmeyin'

AFAD Trabzon İl Müdürü'nden uyarı: 'Sele araçta kapılırsanız, terk etmeyin'

Trabzon Şehir Afet ve Acil Vaziyet AFAD Müdürü Ömer Kıratlı, küresel abuhava farklılığının tesirleriyle yağış rejiminin değiştiği Doğu Karadeniz Bölgesi’nde artan su baskın ve taşkın tehlikesine ait

Son senelerde küresel abuhava farklılığının tesirleriyle görülen ani yerel ve şiddetli yağışların, can ve mülk kayıplarıyla sonuçlanan su baskın ve heyelanlara yol açtığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nde son 50 senelik yağış ölçüyü 1270 milimetre olarak kayıtlara geçti. Yoğun yağış sebebiyle toprak, çok süratli su doygunluğuna erişirken, küresel abuhava farklılığının da tesirleriyle yağış rejiminin bölgenin meyilli ve engebeli arazi yapısında su baskın ve heyelan tehlikeyi de arkasıydı.

AFAD Trabzon İl Müdüründen uyarı: Sele araçta kapılırsanız, terk etmeyin

‘AFET AÇISINDAN TEHLİKELİ AYLAR’

Trabzon AFAD Şehir Müdürü Ömer Kıratlı, haziran, temmuz ve ağustos aylarındaki yağışların kayıplara neden olduğuna dikkat toplayıp, su baskın ve heyelanlarda kritik aylara girildiğini belirterek, "Şehrimize baktığımız zaman can kaybının en çok olduğu afetlerin yaz sezonunda olduğunu görüyoruz. Haziran ayı en çok bizim can kaybımızın olduğu yarıyıl. 1990 su baskınını kesinlikle hatırlarsınız ve 2 yıl evvel yeniden Çamlıktepe’de aynı biçimde can kayıpları yaşamıştık. Bunun haricinde temmuz ve ağustos ayları da afet açısından tehlikeli aylar. Varsayıyorum yurttaşlarımız yağmurlara hazırlıksız tutulduğundan olsa gerek ya da ani şiddetli yağışlardan olsa gerek ama bizim en fazla can kaybımız yaz sezonundaki yağışlardan alana geliyor. Bu su baskın ve heyelanlar çok yoğun biçimde yazın yaşanabiliyor. Kışın da yağmurlar yağıyor ama yurttaş belki hazırlıklı olduğu için bu kadar can kaybına tesadüfmüyoruz o yarıyıllarda. Bu stil ani yağmurlarda yurttaşlarımızın dikkatli olması gerekir. Gerekirse konutumuzdan bir zaman çıkmayacağız. Vasıtalarımızla özellikle trafiğe çıkmamakta verim var" diye konuştu.

AFAD Trabzon İl Müdüründen uyarı: Sele araçta kapılırsanız, terk etmeyin

Ani su baskınlarında taşıttan çıkmamak gerektiğini kaydolan Kıratlı, “Şayet su baskın su baskınında vasıta içerisinde kapıldıysanız bizim önerimiz, vasıtayı terk etmemek doğrultusunda. Zira taşıttan indiğinizde 20 santim süratli akan su bir bireyi alır götürür, teker seviyesinin yarı seviyesine kadar gelen su seviyesi de vasıtayı alır götürür. Dolayısıyla bu mevzularda dikkatli olmak gerekir ve bu alanlardan uzak durmak gerekir. Başka Bir Deyişle zaman zaman televizyonda izliyoruz, su seviyesi muhakkak bir noktada olmasına karşın yurttaşlarımız yeniden de gitmek istedikleri yere o su içerisinden geçerek gitmeye çalışıyorlar. Tabanını görmedikleri suya girilmemesi gerekiyor" dedi.

AFAD Trabzon İl Müdüründen uyarı: Sele araçta kapılırsanız, terk etmeyin