Afgan kadın gizlice çekti... İzleyenlerin kanı dondu!

Afgan kadın gizlice çekti... İzleyenlerin kanı dondu!

Afganistan caddelerinde kargaşa yaşanıyor. Ülke genelinde Taliban karşıtı protesto şovları sürerken, gelen görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Son Amerika Birleşik Devletleri askerinin bölgeden parçalaması ile Afganistan'da bir yarıyıl sonra erdi.

20 sene sonra eforu yine ele geçiren Taliban ise şiddet haberlerine mevzu olmaya devam ediyor.

Pençşir'deki direniş hareketinin 'ülke genelinde ayaklanın' çağrısı sonrası çoğu kadınlardan oluşan suratlarca gösterici caddelere çıkmıştı.

Taliban ise göstericileri dağıtmak için ihtar ateşi açmıştı. Dünyanın yakında takip ettiği bu hadisenin deyimi caizse kan donduran görüntüleri ortaya çıktı.

Afgan kadın gizlice çekti... İzleyenlerin kanı dondu

Afgan bir kadının Taliban militanlarından saklayarak sürüklediği video kısa müddette sosyal medyada viral oldu.

Görüntülerde Taliban militanlarının otomatik silahlar ile gelişigüzel ateş açtığı görülürken, bu esnada onlarca bireyin yaşamda kalmak kaçtığı anlar dikkatlerden kaçmadı. Görüntülerde bir Taliban militanının gösterici bir kadına vurduğu anlar da yer aldı.

Taliban militanlarının kamyonlar ile bölgeye gelmesinden hemen evvel ise göstericilerin 'yaşasın direniş' diye slogan attıkları dinleniyor.

Göstericiler ayrıca Pençşir Vadisi'nin dayanan grupların elinden Taliban'a geçmesi için insansız hava taşıtlarıyla İHA destek vermekle yargıladıkları Pakistan karşıtı sloganlar attı.

Afgan kadın gizlice çekti... İzleyenlerin kanı dondu

TALİBAN'IN AFGANİSTAN'A EGEMEN OLMA SÜRECİ

Amerika Birleşik Devletleri ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış uyuşması çerçevesinde bu sene beynelmilel eforların Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Uyuşma, yabancı eforlara saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik eforlarına müteveccih eylemlerine dair karar getirmedi.

Afgan kadın gizlice çekti... İzleyenlerin kanı dondu

Afgan hükümetiyle Doha'daki röportajları devam ettiren Taliban, eş zamanlı biçimde hazirandan bu yana şiddetli hamlelerle Afganistan'da bir hayli ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine süratle egemen oldu.

Başşehir Kabil'i abluka eten Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız biçimde hakimiyetine aldı.