Afganistan depreminde acı bilanço: Çok sayıda çocuk hayatını kaybetmiş olabilir

Afganistan depreminde acı bilanço: Çok sayıda çocuk hayatını kaybetmiş olabilir

Afganistan, dün alana gelen ve en az bin şahsın can verdiği zelzelenin yaralarını sarmaya devam ediyor. Ancak bölgede görev yapan hekimlere göre zelzelede çok rakamda çocuğun yaşamını kaybetmiş olabilir...

Afganistan'da dün alana gelen ve 1000'den fazla şahsın vefatına neden olan 6,1 büyüklüğündeki zelzele sonrası arama ve kurtarma çalışmaları, sağanak yağış ve kısıtlı ihtimaller sebebiyle sekteye uğradı. BBC'ye konuşan hekimler, zelzelede çok rakamda çocuğun yaşamını kaybetmiş olabileceğini söyledi.

Taliban yetkilileri ise beynelmilel cemiyete takviye çağrısı yaptı.

Bir Taliban sözcüsü, "Zelzelenin vurduğu bölgeye erişemiyoruz, bağlantı ağları çok cılız" dedi.

Katar ve İran, Afganistan'a uçakla takviye gönderdi. Çadırlar, yiyecek malzemeleri ve tıbbi takviye taşıyan kamyonlar da komşu ülke Pakistan'dan yola çıktı.

Afganistan depreminde acı bilanço: Çok sayıda çocuk hayatını kaybetmiş olabilir

ENKAZ ALTINDA KAÇ ŞAHSIN KALDIĞI ÖĞRENİLMİYOR

Afganistan'ın güneydoğusundaki Paktika vilayetini vuran zelzelede enkaz altında hali hazırda kaç şahsın bulunduğu öğrenilmiyor.

Zelzeleden kurtulanlar merkez üssüne yakın noktada olan köylerinin tamamen yerle bir olduğunu, yolların kapandığını, cep telefonu baz istasyonlarının zarar gördüğünü söylüyor ve ölü rakamının çoğalmasından korkuyor.

Yetkililer zelzelede takribî 1500 şahsın da yaralandığını açıkladı.

Merkez üssü Khost kentinden 44 km uzakta olan zelzele, Pakistan ve Hindistan'da da sezildi.

Afganistan'da son 20 senede alana gelen en ölümcül zelzele, geçen sene iktidarı ele geçiren Taliban'ın şu ana kadar yüzleştiği "en büyük kriz" olarak nitelendiriliyor.

Afganistan depreminde acı bilanço: Çok sayıda çocuk hayatını kaybetmiş olabilir

TALİBAN’IN GÖRDÜĞÜ İLK VE EN BÜYÜK KRİZ

Taliban'ın üst düzey yetkililerinden Abdül Kahar Balkhi, beşeri ve ekonomik bir krizin içinde olduklarını ve hükümetin lüzum halindeki insanlara takviye edebilecek parasal imkânlardan yoksun olduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, depremzedelere takviye etmek emeliyle harekete geçtiklerini, teşkilata bağlı sağlık takımlarının, tıbbi malzeme, yiyecek ve çadırların zelzele bölgesine sevk edilmeye başlandığını belirtti.

Ancak Paktika eyaletinin enformasyon mesulü Muhammed Amin Huzeyfa, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, sağanak yağışın yol açtığı su baskınlar sebebiyle arama kurtarma takımlarının zelzelenin vurduğu noktaya erişmekte çok zorlandıklarını ifade etti.

Paktika'nın en büyük kenti Sharan'da ulus zelzelede yaralananlara kan vermek için sağlık kurumular önünde kuyruklar oluşturdu.

Zelzelede en ağır kaybı Gayan ve Barmal bölgelerinin verdiği, Gayan'da bir köyün tamamen haritadan silindiği belirtiliyor.

Afganistan depreminde acı bilanço: Çok sayıda çocuk hayatını kaybetmiş olabilir

'TAVAN ÜZERİME ÇÖKTÜ, SIKIŞIP KALDIM'

BBC'ye konuşan bir görgü şahidi "Bir sarsıntı oldu ve yatağım sallanmaya başladı. Tavan üzerime çöktü, sıkışıp kaldım ama bulunduğum yerden hâlâ semanı görebiliyordum. Omzum yerinden çıktı ve başımdan yaralandım ama enkazın altından çıkmayı muvaffak oldum. Zelzele sırasında benimle aynı odada olan ailemden 8-9 şahsın can verdiğinden muhakkağım," diye konuştu.

Paktika'da depremzedelerin rehabilitasyonuna destekçi olan bir hekim de can verenler arasında sağlık çalışanlarının da olduğunu belirtti ve "Zelzeleden evvel dahi yeterli rakamda insan eforumuz ya da imkânımız yoktu, şimdi zelzele elimizde olanı da yok etti" dedi ve laflarını şöyle sürdürdü:

"Ağların hasar görmüş olması sebebiyle bir hayli şahıs ailelerinden haber alamıyor. Kardeşim ve tam ailesinin can verdiğini saatler sonra bildim."

Afganistan depreminde acı bilanço: Çok sayıda çocuk hayatını kaybetmiş olabilir

ÜLKE HİÇBİR TRAJEDİYE HAZIR DEĞİL

Afganistan'da son 10 sene içerisinde alana gelen zelzelelerde 7 binden fazla şahıs yaşamını kaybetti. Ülkede her sene vasati 560 şahıs zelzelede hayatını yitiriyor.

Son olarak ocak ayında ülkenin batısında alana gelen zelzelede 20'den fazla şahıs can vermiş, suratlarca konut zarar görmüştü.

Afganistan sağlık sistemi zelzele evvelinde de çökme noktasındaydı. Ülkenin natürel afetlerle ilgilenebilecek arama-kurtarma takımları, uçak ve helikopterleri de hudutlu rakamda.

Ülkede tıbbi malzeme ve yiyecek kasveti de yaşanıyor.