Afganistan'da ilk eğitim günü! Sosyal medya bu kareyi konuşuyor...

Afganistan'da ilk eğitim günü! Sosyal medya bu kareyi konuşuyor...

Üniversitelerde eğitimin yine başladığı Afganistan'da Taliban sınıflarda kadınlar ve erkekleri gri bir perde ile birbirinden ayırdı.

Amerika Birleşik Devletlerinin Afganistan'dan çekilmesi ve Taliban'ın Kabil idaresini ele geçirmesi ile yeni bir yarıyıl başladı. Bir zamandır keşmekeşin dominant olduğu ülkede klasik yaşama yarıyıl gayretleri devam ediyor.

Dün Hamid Karzai Havalimanı'nda iç hatlardan ilk sefer yapılırken, döviz ofisleri ve üniversiteler de faaliyetlerine başladı.

KADINLAR ÜNİVERSİTELERE GİDİYOR ANCAK...

Taliban, 1996'dan 2001'e kadar iktidarda olduğu zaman, Afganistan'da kadınların mektebe gitmesine izin vermiyordu. Yönetimi tekerrürden ele geçiren Taliban bu kere kadınların üniversitelere gidebileceğini ancak yalnızca kadın profesörler tarafından ders alabileceklerini açıklamıştı.

KADIN VE ERKEKLERİ GRİ PERDE İLE AYIRDILAR

Üniversitelerde eğitimin ilk gününde gelen resimler Taliban'ın oturma kumpasında farklılığa gittiğini gösterdi. Sosyal medyada çok konuşulan bir resme göre sınıflarda kadınlar ve erkekler gri bir perde ile ufaladı. Resimdeki kadınların başörtüsü ve uzun cübbe giydiği görüldü.
Afganistanda ilk eğitim günü Sosyal medya bu kareyi konuşuyor...
Kadınlar, Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden evvel erkeklerden ayrı oturuyorlardı, ancak aralarında rastgele bir fiziksel ayırıcı yoktu.

YERLEŞKEDE EMİN KISIMLARA GİREBİLİYORLAR

Reuters'a konuşan üniversite talebelerine göre, kadınlara ayrı eğitim veriliyor ve yerleşkenin yalnızca emin bir kısmına girebiliyorlar.

21 yaşındaki üniversite talebesi Anjila, yaptığı açıklamada, "Sınıfa girdiğimde gerçekten çok makûs hissettim. Yavaş yavaş 20 sene evveline dönüyoruz." ifadelerine yer verdi.

: İlginize Sürükleyebilir 'Mu' varyantı Türkiye'de! Yeni yarıyılda kısıtlama, gerekli PCR, surat surata eğitim...Varyantlar sonrası yeni aşı! Resmi açıklama geldiSoyağacı hizmetinde yeni uygulama